Dodana: 19 maj 2022 09:39

Zmodyfikowana: 19 maj 2022 09:42

Muzeum Diecezjalne w Łomży ma 10 lat

„Muzeum Diecezjalne stanowi miejsce, gdzie przez historię możemy uczyć się współczesności" - napisał biskup łomżyński Janusz Stepnowski w artykule otwierającym specjalne wydawnictwo „X-lecie Muzeum Diecezjalnego w Łomży". Publikację finansowo wsparł Samorząd Województwa Podlaskiego, który podczas jubileuszowego spotkania reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś.

Dwóch mężczyzn ogląda ekspozycję.

- Muzeum to wizytówka bogactwa naszej kultury i tradycji. Widzimy tu różnorodność, także wywodzącą się z prawosławia. Zapraszam do oglądania naszych eksponatów nie tylko z okazji jubileuszu - stwierdził bp Janusz Stepnowski.

Na „milowe" wydarzenia w dziesięcioletniej historii placówki wskazał jej dyrektor, ksiądz Tomasz Grabowski.

- W 2009 roku była to inicjatywa ówczesnego biskupa ordynariusza Stanisława Stefanka o realizacji projektu finansowanego głównie ze środków unijnych. Dwa lata później formalnie powołane zostało Muzeum Diecezjalne, a w kwietniu 2012 roku otworzył je biskup Janusz Stepnowski - opowiadał ks. dyrektor Tomasz Grabowski.   

Od początku samorząd województwa wspierał inicjatywę utworzenia muzeum.

- To niezwykłe i bardzo ważne dla województwa podlaskiego. Jest symbolem głęboko zakorzenionych tu tradycji chrześcijańskich, które są także fundamentem państwa polskiego. Te wartości są nieprzemijające i mam nadzieję, że tak zawsze będzie - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Przypomniał także, że placówka powstawała przy znaczącym udziale funduszy unijnych przekazywanych za pośrednictwem samorządu województwa.

- Od początku tej kadencji realizujemy projekt opieki nad zabytkami. Każdego roku jest to ponad 2 mln zł, a prawie wszystkie dotacje dotyczą zabytków sakralnych. Na Ziemi Łomżyńskiej otaczamy opieką takie perły architektury jak kościoły w Szczepankowie, Wiźnie czy Drozdowie - podkreślał wicemarszałek. 

Wśród gości wydarzenia był biskup pomocniczy metropolitalnej diecezji warszawskiej Michał Janocha, przewodniczący Rady do spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

- Człowiek czy społeczeństwo bez pamięci staje się człowiekiem, czy społeczeństwem bez przyszłości. Rozumieli teraźniejszość i budowali przyszłość. Każdy z tych zabytków prowadzi nas w głąb wieków, ale także pozwala poznawać region i szeroki kontekst historii Polski, a nawet Europy, pozwala rozumieć teraźniejszość i budować przyszłość - mówił bp Michał Janocha, który znaczną część wystąpienia poświęcił ikonie Matki Boskiej Chełmskiej na cyprysowej desce, która przed wiekami wędrowała z Konstantynopola do Kijowa i Chełma.  

Refleksje na temat przeszłości, pamięci i zabytków przedstawili także m. in. wojewódzki konserwator zabytków Małgorzata Dajnowicz, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. Przysłuchiwali się wicestarosta Maria Dziekońska, wójt gminy Łomża Piotr Kłys, Agnieszka Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, liczni muzealnicy, naukowcy, księża.

Małgorzata Dajnowicz przedstawiła działania służb konserwatorskich podejmowanych dla ochrony dziedzictwa sakralnego w regionie. Jubileuszową uroczystość zakończyło otwarcie wystawy prac Teresy Adamowskiej, znanej i cenionej łomżyńskiej malarki.

 

Maciej Gryguc
red.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook