Kolejny krok do budowy Muzeum Pamięci Sybiru
Miasto Białystok podpisało umowę z firmą, która wygrała przetarg na wykonanie stanu zerowego nowego budynku Muzeum Pamięci Sybiru na Węglowej.
Do przetargu na budowę Muzeum Pamięci Sybiru – etap I czyli wykonanie stanu zerowego – wpłynęły cztery oferty. Za najkorzystniejszą uznano złożoną przez firmę Merx Sp. z o.o. z Białegostoku.
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych. Ich zakres obejmuje prace rozbiórkowe, w tym rozbiórkę torów kolejowych kolidujących z budową, usunięcie istniejących nawierzchni z asfaltu i bruku. W dalszej kolejności wykonawca będzie zobowiązany do wykonania kanalizacji deszczowej, sanitarnej i technologicznej, ścian, słupów i stropu piwnicy, a także klatek schodowych piwnicy wraz z szybem windowym.
Wszystkie prace będące pierwszym etapem budowy Muzeum Sybiru powinny zakończyć się do 15 grudnia 2016 r. Koszt realizacji tej inwestycji to ok. 2 mln zł.
– To dla nas szczególnie ważna inwestycja – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dążymy do wybudowania placówki, która będzie miejscem dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu. To temat trudny i bolesny, ale jednocześnie będący naszym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń.
Obecnie Muzeum Pamięci Sybiru znajduje się w tymczasowej siedzibie przy ul. H. Sienkiewicza 26 w Białymstoku. Docelowo muzeum będzie mieściło się w dawnym kompleksie wojskowym przy ulicy Węglowej.
Misją Muzeum Pamięci Sybiru jest dokumentowanie i upamiętnianie losów obywateli polskich na ziemiach dawnego Imperium Rosyjskiego i ZSRR od XVII wieku do czasów współczesnych. Ta placówka będzie budowała pamięć o Sybirze jako symbolu carskich i stalinowskich represji, ale również przestrzeni aktywności naukowej, kulturalnej i gospodarczej.
źródło: UM Białystok (oprac.ak)