Dodana: 27 kwiecień 2016 09:34

Zmodyfikowana: 27 kwiecień 2016 09:34

Historia Bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana…

Ośrodek KARTA już po raz dziewiętnasty zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ich opiekunów do wzięcia udziału w konkursie Historia Bliska.

Ilustracja do artykułu Logo konkursu.jpg

Dzięki uczestnictwu w konkursie uczniowie poznają historię, której nie można nauczyć się w szkole. Pozwala to lepiej zrozumieć drogę, jaką przeszła rodzina, sąsiedzi, cała społeczność, a w efekcie znaleźć się tu i teraz oraz zrozumieć – kim się jest. Konkurs uczy odbierania sygnałów z przeszłości, uwrażliwia na nie, uczy, że warto słuchać opowieści innych ludzi, ale też spoglądać na nie krytycznym okiem. Wyzwala pasję, pozwala odkryć w sobie umiejętności i talenty: historyka-badacza, detektywa a nawet dziennikarza radiowego czy filmowca – mówią organizatorzy konkursu.

Organizatorzy stawiają na kreatywność i innowacyjne podejście. Odnosi się to w szczególności do wybranej formy przekazu. Wszystkie prace muszą spełniać wymogi „formuły ‘35”, to znaczy, że długość przygotowanego filmu lub audycji radiowej nie może przekraczać 35 minut, w multimedialnej prezentacji nie może być więcej slajdów niż 35, a tekst może mieć maksymalnie 35 stron. 

Tematem tegorocznej edycji jest Historia bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana. Organizatorzy proponują przyjrzenie się historii bliskiej w czasie lub przestrzeni, czyli lokalnej, czemuś co wydarzyło się w najbliższej okolicy lub miało związek z miejscową społecznością. Historia, która będzie przedstawiona, nie powinna być powszechnie znana. Może to być lokalna tajemnica, ważne, ale zapomniane lub niedocenione wydarzenie, można też przedstawić sylwetkę niezwykłej osoby. Nie musi to być opis wielkiego wydarzenia politycznego, np. bohaterskiego czynu z okresu wojny, uczniowie mogą przygotować pracę pokazującą zdarzenie ze sfery kultury lub nauki, sportu, czy życia codziennego. 

Zwykle najciekawsza dla młodzieży jest historia „polityczna” z okresu II wojny.  Jakby nie

zauważali, że historia tworzy się cały czas i że kształtują ją zwyczajni ludzie, którzy nie zawsze muszą trafić na karty podręczników. Dopiero w trakcie dociekań odkrywają, że historia odciska piętno w kulturze, przestrzeni miasta i krajobrazie wsi, w muzyce, obyczajach, języku, że jej ślady można dojrzeć w starym szyldzie czyimś przezwisku czy niezrozumiałym sporze sąsiedzkim.” – podkreśla Alicja Wancerz-Gluza, pomysłodawczyni i koordynatorka konkursu.

Fenomenem każdej edycji konkursu Historii Bliskiej, co podkreślają organizatorzy, jest sztuka współpracy. W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie kilkuosobowe zespoły. Walczyć będą o nagrody, których pula wynosi 20 000 zł.

Więcej informacji dotyczących konkursu oraz prace laureatów poprzednich edycji można znaleźć na www.historiabliska.pl

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook