Dodana: 9 sierpień 2019 14:44

Zmodyfikowana: 9 sierpień 2019 14:44

Dom przy Placu Czarneckiego 10 w Tykocinie zyska Honorowych Mieszkańców

Biuro Dziedzictwa Narodowego i Biuro Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w najbliższą sobotę (10 sierpnia br.) otrzymają tytuł Honorowego Mieszkańca Domu przy Placu Czarneckiego 10 w Tykocinie.

Ilustracja do artykułu Dom przy Placu Czarneckiego 10.JPG

Jest on przyznawany osobom i instytucjom wspierającym wysiłki dotyczące zachowania materialnej substancji Domu oraz promocji jego znaczenia.
W gronie osób i instytucji, które 10 sierpnia otrzymają ten zaszczytny tytuł, znajdą się także: reżyserka filmowa Beata Hyży-Czołpińska, Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł, prof. Alan Duben, reżyser teatralny Janusz Kozłowski, Marcin Kwiatkowski, Marek Malinowski, Piotr Pogorzelski oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku.
Ostatnie kilkanaście lat dla Marii Markiewicz, właścicielki domu i Fundacji Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast, wypełnione były działaniami mającymi na celu zachowanie domu w niezmienionej postaci.
– W tym bogatym w działania czasie zbliżyło się do nas grono osób, które na wielu płaszczyznach wspierały nasze wysiłki. Tytuł Honorowego Mieszkańca Domu stanowi wyraz naszego uznania dla kreatywnej obecności i podziękowanie za zainteresowanie Domem – zaznaczyła.
oprac. ms


***
Dom przy Placu Czarneckiego 10 i jego historia to ważny składnik lokalnej specyfiki Tykocina, a także wyrazisty symbolu społecznej i kulturowej ciągłości miejsca. Ten zabytek budownictwa drewnianego został wzniesiony w 1885 r. przez murarza Maksymiliana Kizlinga i jego małżonkę Konstancję z Korzyńskich. Sposób usytuowania i konstrukcja domu są o jednak wiele starsze i wywodzą się z czasów przebudowy centrum Tykocina przez Jana Klemensa Branickiego w połowie XVIII wieku. Dom jest osadzony na fundamentach i podpiwniczeniu dawnej oficyny skarbowej. W niej to oraz w sąsiedniej, od mostu, zamieszkiwali Braniccy podczas pobytów w Tykocinie.
W 2008 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków Województwa Podlaskiego. Mając ponad 130 lat niewiele zmienił się od czasów swego powstania. W 2016 r. przeprowadzono jego remont konserwatorski budynku obejmujący rewitalizację konstrukcji ścian, podwalin oraz wymianę stolarki okiennej. Uzyskał on wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
(Źródło: placczarneckiego10.net)

 

facebook