Dodana: 12 czerwiec 2020 06:26

Zmodyfikowana: 12 czerwiec 2020 06:26

Uroczystości Bożego Ciała w tym roku w Polsce w innej formie

Uroczystości Bożego Ciała w tym roku w wielu diecezjach w Polsce odbędą się w innej formie, niż zazwyczaj. Biskupi proszą o zorganizowanie procesji eucharystycznych np. wokół kościołów. Zachęcają też do prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyniach. Centralne uroczystości w Podlaskiem odbędą się w stolicy regionu i rozpoczną o godz. 10.

Ilustracja do artykułu boże ciało.png

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej potocznie nazywana w Polsce "Bożym Ciałem" ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urban IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej i jest to tradycja znana w naszym kraju od ponad 700 lat.

Głównym punktem obchodów uroczystości jest procesja eucharystyczna, która przechodzi ulicami miasta. Tegoroczna sytuacja związana z epidemią spowodowała, że w wielu miejscach w kraju nie będzie tradycyjnych procesji Bożego Ciała do czterech ołtarzy.

Jak powiedział Wrotom Podlasia, ks. kan dr. Andrzej Dębski - rzecznik Archidiecezji Białostockiej tegoroczne procesje muszą uwzględniać procedury sanitarne, które zapewnią wszystkim ich uczestnikom bezpieczeństwo. - Boże Ciało to święto radosne i radować się trzeba odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że koronawirus jest wciąż wśród nas i szkoda byłoby, gdyby po tak radosnym święcie, ktoś musiał odczuwać bolesne skutki. Musimy być bardzo ostrożni - zaapelował rzecznik.

Ks. Dębski dodał, że w kościele powszechnym mówi się wiele o miłości,  - a miłość to jest po prostu odpowiedzialność za swoje zdrowie i życie, a także za drugiego człowieka, zatem wielki apel, jeżeli będziemy uczestniczyli w procesji Bożego Ciała powinniśmy mieć zasłonięte usta i nos albo zachowajmy dystans dwóch metrów od drugiego człowieka - powiedział.

- Duszpasterze o tym przypominają i to jest taka nasza troska o nas samych i o drugiego człowieka - podkreślił ks. Andrzej Dębski.

Centralne uroczystości Bożego Ciała w regionie, pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy - metropolity białostockiego, rozpoczną się w czwartek (11.06) o godz. 10.00 mszą św. przed Archikatedrą Białostocką. Po jej zakończeniu odbędzie się tradycyjna procesja ulicami: Rynek Kościuszki i Lipową do kościoła św. Rocha. W uroczystościach udział weźmie marszałek Artur Kosicki.

Uroczystość zakończy się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Msza św. będzie transmitowana na kanale YouTube ArchiBial MEDIA.

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu we mszy świętej.

 

Małgorzata Półtorak

facebook