Dodana: 5 maj 2019 17:56

Zmodyfikowana: 5 maj 2019 17:56

Akcja balonowa przed Nocą Muzeów

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Białymstoku w nietypowy sposób zaproszą mieszkanców miasta na Noc Muzeów. W dniu 8 maja br. o godz.10.00 sprzed siedziby białostockiego Oddziału IPN wypuszczą 100 baloników w kolorze białym i czerwonym.

Ilustracja do artykułu balloon-pixabay-jwvein.jpg

Akcja nawiązuje do „akcji balonowych” z lat 50. i 80., które w tym roku Oddział IPN w Białymstoku w ramach Nocy Muzeów chciałby przypomnieć mieszkańcom naszego regionu. Do najsłynniejszych należała „akcja balonowa” rozpoczęta 12 lutego 1955 roku przez Komitet Wolnej Europy o kryptonimie operacyjnym „Spotlight” („Reflektor”). W ramach tej operacji wysłano około 800 tys. broszur zawierających audycji Józefa Światły. Balony z broszurami były wysyłane z terenu Niemiec (z Bawarii). Inną słynną akcję balonową zorganizowano 5 marca 1982 r. Balony, zawierające ulotki informujące o sytuacji w Polsce, zostały wypuszczone z duńskiej wyspy Bornholm w kierunku polskiego wybrzeża.Więcej o „akcjach balonowych’’ i nie tylko podczas Nocy Muzeów białostockim Oddziale IPN już 18 maja br.

Uwaga! Do baloników wypuszczonyh 8 maja br. dołączony zostanie program Nocy Muzeów. Pierwsze 10 osób, które zgłosi się do siedziby Oddziału IPN ze znalezioną ulotką, otrzyma nagrodę-niespodziankę.

mat. IPN

fot. Pixabay -jwvein

facebook