76. rocznica Zbrodni Katyńskiej
W 1940 roku najwyższe władze sowieckie podjęły decyzję o wymordowaniu tysięcy polskich jeńców. W rocznicę ujawnienia Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest dzień pamięci jej ofiar.
Największą część ofiar Zbrodni Katyńskiej stanowili polscy oficerowie, którzy trafili do sowieckiej niewoli po 17 września 1939 roku. Decyzja o ich wymordowaniu zapadła w marcu 1940 roku. Zbrodni dokonano w wielu miejscach – w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także Mińsku i Kijowie. Symbolem mordu stał się Las Katyński, gdzie znaleziono pierwsze masowe mogiły.
Corocznie 13 kwietnia, w rocznicę ujawnienia przez hitlerowców odkrycia masowych grobów w Katyniu (co miało miejsce w 1943 roku), obchodzony jest ustanowiony decyzją Sejmu RP Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
W Białymstoku główne uroczystości odbędą się 13 kwietnia o godz. 12.00 w Parku Zwierzynieckim, pod Pomnikiem Katyńskim.
Tego samego dnia, o godz. 16.30, białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na specjalny pokaz filmów. „Przystanek Historia IPN: Przegląd filmów o Zbrodni Katyńskiej” odbędzie się w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Warszawskiej 48.
W niedzielę (10 kwietnia) w kościele św. Rocha została odprawiona msza w intencji ofiar tej zbrodni. Po południu w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Archidiecezji Białostockiej zorganizowano koncert „Zaszum nam Polsko”. Przed białostocką publicznością zaprezentowało się Polskie Studium Teatralne w Wilnie.
W Łomży obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyły się wraz z uroczystościami upamiętniającymi masowe wywózki łomżyniaków na nieludzką ziemię oraz 6. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.