Dodana: 8 lipiec 2020 10:31

Zmodyfikowana: 10 lipiec 2020 13:49

75. rocznica Obławy Augustowskiej

W lipcu 1945 r. Armia Czerwona wspierana przez oddziały Ludowego Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa (UB) przeprowadziły na terenie Puszczy Augustowskiej szeroką akcję pacyfikacyjną wymierzoną w polskie podziemie niepodległościowe, określanej mianem Obławy Augustowskiej. W piątek (10.07) w Gibach rozpoczną się uroczystości 75. rocznicy tego wydarzenia. W tym roku będą trwały 5 dni.

Ilustracja do artykułu obława augustowska.jpg

Obchody tego tragicznego wydarzenia rozpocznie piątkowe spotkanie edukacyjne „W hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej”, które odbędzie się w Urzędzie Gminy Giby o godz. 18. Z kolei w sobotę (11.07) będzie można upamiętnić pomordowanych biorąc udział w rajdzie rowerowym szlakiem ofiar obławy augustowskiej, który wyruszy o godz. 10 z placu Szkoły Podstawowej w Gibach.

W niedzielę (12.07) o godz. 12 zaplanowana jest modlitwa i zapalenie zniczy na Wzgórzu Krzyży. W tym samym miejscu 18 lipca o godz. 19  w ramach spotkania autorskiego z Teresą Kaczorowską odbędzie się wieczornica poświęcona książce upamiętniającej tamte tragiczne wydarzenie „Było ich 27". Natomiast dzień później (19.07) będą miały miejsce obchody główne, które rozpoczną się uroczystą mszą świętą o godz. 11.

Obława Augustowska była największą masową zbrodnią na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej. Celem akcji była fizyczna eliminacja oddziałów podziemia niepodległościowego. Ofiarami Sowietów stały się również osoby podejrzane o kontakty z polską partyzantką. Według ustaleń historyków w sumie zatrzymano ponad 7 tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób było zaginionych i nigdy nie powróciło do domów. Ich dalsze losy oraz miejsce pochówku nie są do dziś znane. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

 

Cezary Rutkowski

fot.: Służba Więzienna

facebook