Dodana: 13 grudzień 2016 09:50

Zmodyfikowana: 14 grudzień 2016 08:29

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. kierownictwo państwa z Wojciechem Jaruzelskim na czele wprowadziło stan wojenny. W tym roku mija 35 lata od tamtych wydarzeń. Wprowadzenie stanu wojennego było odpowiedzią na narastająca falę protestów wobec panującej sytuacji ekonomicznej i rosnący w siłę ruch „Solidarność”.

Ilustracja do artykułu T-55A_Martial_law_Poland.jpg

13 grudnia 1981, w pamiętną niedzielę wszystkie media od rana nadawały wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego informującego o wprowadzeniu stanu wojennego. Władzę nad konstytucyjnymi organami państwa przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Już w nocy 12 grudnia ZOMO rozpoczęło pierwsze aresztowania. Na ulicę wyjechały czołgi. Wprowadzono godzinę policyjną. Zdelegalizowano „Solidarność”. Przywódców opozycji zamykano w więzieniach. Bito, poddawano torturom psychicznym. Zmuszano do podpisywania tzw.”lojalek”. Tłumiono każdy odruch protestu. 16 grudnia Ministerstwo Sprawa Wewnętrznych zezwoliło na użycie broni wobec strajkujących górników kopalni „Wujek”. Zostało zabitych 9 osób. W Gdańsku otwarto ogień do uczestników marszu solidarnościowego.

W regionie białostockim, łomżyńskim i suwalskim internowano około 200 osób. Przede wszystkim działaczy związkowych i członków regionalnych zarządów "Solidarności"W czasie trwania stanu wojennego, w całej Polsce zginęło kilkadziesiąt osób. Złamano wiele życiorysów.
Stłumiono ruchy obywatelskie. Stan wojenny został zawieszony w grudniu 1982 r., a w lipcu 1983 zakończony. Celem operacji było utrzymanie władzy, zniszczenie "Solidarności" oraz zdławienie procesów demokratycznych, na które komuniści zgodzili się ponad rok wcześniej.

Z okazji obchodów 35. rocznicy wporwadzenia stanu wojennego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białysmtoku odbędzie się konferencja popularno-naukowa "Stan wojenny - spojrzenie po 35 latach". Wieczorem, o godz. 18.00 w kościele pw. Św. Rocha rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego. Po nabożeństwie ulicami miasta aż do pomnika legendarnego kapelana Solidarności  bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przejdzie marsz pamięci.

O godz. 13.00 w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury odbędzie się koncert ph. „13 Grudnia …Pamiętamy". Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.

 

fot. wikipedia

ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook