26 maja. Dzień Matki
To święto jest przejawem szczególnego szacunku i miłości wobec naszych matek. Jego początki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian.
Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.
Dzień wolny od pracy
Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą „Niedziela u matki”. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
Natomiast w Stanach Zjednoczonych, w 1858 r. ogłoszono „Dni Matczynej Pracy”, a w 1905 r. ustanowiono tam znany obecnie Dzień Matki.
Różne terminy w różnych krajach
W Polsce pierwsze obchody Dnia Matki odbyły się w 1914 roku w Krakowie. W naszym kraju, w okresie przedwojennym było to święto ruchome, a jego organizacją zajmował się Polski Czerwony Krzyż.
Obecnie Dzień Matki świętujemy w Polsce 26 maja. W innych krajach jego data przypada w różnych terminach, np. w USA i Niemczech – w drugą niedzielę maja, a w Rosji – w ostatnią niedzielę listopada.
Życzenia wszystkim mamom złożył w mediach społecznościowych marszałek Artur Kosicki.
oprac. Jerzy Górko
red.: Barbara Likowska-Matys