Dodana: 26 kwiecień 2021 11:38

Zmodyfikowana: 26 kwiecień 2021 11:46

26 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu

26 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podniesienia świadomości długofalowych skutków katastrofy, która miała miejsce w tym ukraińskim mieście w 1986 roku.

1988 Czarnobyl. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie. U dołu zdjęcie maski gazowej.

26 kwietnia 1986 r. o godzinie 01:32 uległ awarii jeden z reaktorów czarnobylskiej elektrowni. Doszło wówczas do przegrzania i częściowego stopienia rdzenia reaktora oraz chemicznego wybuchu wodoru, powstałego w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego testu bezpieczeństwa układu chłodzenia reaktora.

Po wybuchu została rozerwana obudowa reaktora i budynek, w którym się mieścił. Nastąpiła bezpośrednia emisja do atmosfery i otoczenia elektrowni radioaktywnego pyłu grafitu oraz uranu z wnętrza reaktora.

Blisko 200 tys. ofiar katastrofy

W wyniku ostrej choroby popromiennej tuż po katastrofie śmierć poniosło 41 osób. Byli to członkowie załogi elektrowni narażeni na najsilniejsze promieniowanie zaraz po wybuchu oraz strażacy biorący udział w trwającej aż 10 dni akcji gaśniczej. Natomiast według raportów różnych organizacji międzynarodowych, w następstwie katastrofy zmarło około 200 tysięcy osób.

Skażonych 146 tys. km² 

Tragedia w Czarnobylu to najbardziej dramatyczna katastrofa w historii energetyki jądrowej na świecie i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar 146 tysięcy km² terenu na pograniczu Ukrainy, Białorusi i Rosji. Jednak skutki tej katastrofy, w mniejszym lub większym stopniu, dotknęły również inne państwa, gdyż po wybuchu reaktora, radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się praktycznie nad całą Europę. Wydarzenie to zasługuje na naszą wspólną pamięć.


oprac.: Jerzy Górko

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook