Dzień Polonii i Polaków za granicą - 2.05
W niedzielę (2.05) obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą. To święto zostało ustanowione na wniosek Senatu RP przez Sejm RP w 2002 roku. Stanowi ono dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz jest formą podziękowania za udzielaną przez nich pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach w jego historii.
Mianem Polonii określa się wszystkie osoby, które posiadają polskie korzenie oraz kultywują narodowe tradycje i zwyczaje. Święto Polonii i Polaków mieszkających za granicą jest celebrowane na całym świecie, od chłodnych zakątków Kanady po gorące argentyńskie plaże.
Za granicą żyje 20 milionów Polaków
Najwięcej Polaków zamieszkuje obecnie kontynent amerykański. Emigrując nasi rodacy wybierali głównie takie państwa jak – Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, ale także Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Rosja czy Australia. Również na Litwie, Ukrainie i Białorusi, Polacy stanowią znaczny procent ludności, jednak ich obecność wynika w przeważającej większości z historycznej sytuacji geopolitycznej i bliskości geograficznej.
Ogółem szacuje się, że poza granicami naszego państwa żyje około 20 milionów osób narodowości polskiej.
Tęsknota za Ojczyzną
Mimo wielu kilometrów jakie dzielą Polonię od ojczystego kraju, nasi rodacy nie zapominają o swoich korzeniach. Od małych, symbolicznych gestów po aktywne wspieranie polskości – Polonia przekazuje cząstkę naszego narodu do innych kultur i środowisk.
Polacy mieszkający za granicą swoje święto celebrują w różny sposób. Jedni we własnym, rodzinnym gronie, inni skupiając się w polonijnych stowarzyszeniach, a niektórzy organizując marsze w biało-czerwonych pochodach po głównych ulicach miast. Łączy ich jedno: wielkie przywiązanie do polskości i tęsknota za ukochaną ojczyzną.
oprac. Jerzy Górko