10 grudnia – rocznica przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla
118 lat temu Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Osiem lat później otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, stając się pierwszą noblistką w dwóch różnych dziedzinach. Jako pierwsza w historii przedstawicielka Polski została laureatem tej nagrody.
Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą z Nagrodą Nobla, pierwszą profesorką na Sorbonie oraz jedną z pierwszych kobiet, które prowadziły samochód.
W 1903 roku Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością i Medal Davy’ego przyznawany przez Towarzystwo Królewskie w Londynie. W roku 1911 otrzymała drugą Nagrodę Nobla, tym razem indywidualnie – za odkrycie radu i polonu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.
Więcej o dwukrotnej noblistce można przeczytać w jej biografii.
W Warszawie przy ulicy Freta, w domu, w którym wielka polska uczona przyszła na świat znajduje się Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Prezentowane są tam m.in. fotografie i pamiątki rodzinne i archiwalia dotyczące polskich chemików.
***
Ceremonia wręczenia prestiżowych wyróżnień odbywa się co roku tego samego dnia, w rocznicę śmierci fundatora nagrody. Po raz pierwszy zostały przyznane na dwa lata przed sukcesem Polki, w 1901 roku.
Paulina Dulewicz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel