Dodana: 4 czerwiec 2020 09:53

Zmodyfikowana: 4 czerwiec 2020 09:53

Wybory prezydenckie 2020

Do urn pójdziemy 28 czerwca 28 czerwca Polacy wybiorą prezydenta W środę (3.06) Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła termin wyborów prezydenckich. Do urn pójdziemy 28 czerwca br. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy. Wynika z niego, że termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów 10 czerwca.

Ilustracja do artykułu urna.webp

- PKW nie zgłosiła uwag do kalendarza wyborczego – poinformowała Elżbieta Witek - niedługo moje postanowienie ws. zarządzenia wyborów prezydenckich zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw i ruszy kampania wyborcza; chciałabym, żeby to była uczciwa rywalizacja Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – bezpośredni  w lokalach wyborczych i korespondencyjnie.

Termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą upływa 13 czerwca. Natomiast do 16 czerwca należy zgłaszać komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju.

Do 21 czerwca będzie możliwe wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek ministra zdrowia uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

Do 26 czerwca jest czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów.

Głosowanie w lokalach wyborczych odbędzie się 28 czerwca w godzinach od 7 do 21. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

 

oprac. Aneta Kursa

fot. pixabay

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook