Dodana: 5 marzec 2020 16:07

Zmodyfikowana: 5 marzec 2020 16:07

Spotkanie informacyjne w sprawie rządowego programu rozwoju przewozów autobusowych

Współpraca PKS Nova z podlaskimi samorządami w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych – to główny temat spotkania, które odbyło się w czwartek (05.03) w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Wzięli w nim udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, władze spółki PKS Nova i potencjalni beneficjenci – podlascy samorządowcy. W rozmowach uczestniczył też wicemarszałek Marek Olbryś. Właścicielem akcji spółki PKS Nova jest województwo podlaskie.

Ilustracja do artykułu Spotkanie PKS NOVA z samorządowcami-05.jpg

Marszałek Olbryś, otwierając spotkanie podkreślił, że Podlaskie jest jedynym województwem, które ma dużą spółkę przewozów pasażerskich.

- Można to wykorzystać m.in. poprzez współpracę samorządowej spółki z podlaskimi samorządami – mówił marszałek Olbryś – To szansa dla mieszkańców tych regionów, które mają utrudnioną komunikację z większymi miejscowościami.

Marek Olbryś podkreślił również, że zarząd województwa jest „po raz pierwszy zadowolony z wyniku finansowego spółki PKS Nova".

Szansę na zlikwidowanie białych plam komunikacyjnych zarówno samorząd województwa jak i rząd upatruje w funkcjonującym od lipca ub. r. – Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o Charakterze Użyteczności Publicznej. Ten rządowy program  zakłada dopłaty do nowych linii autobusowych – tworzonych m.in. na trasach, którymi nie są zainteresowani przewoźnicy prywatni.

Współpracą z samorządami w ramach Funduszu przewozów autobusowych jest bardzo zainteresowana PKS Nova. Andrzej Mioduszewski, prezes zarządu spółki, podczas spotkania zachęcał samorządy do współpracy. Informował również, że sytuacja finansowa PKS-u jest coraz lepsza. - Mamy płynność finansową, wywiązujemy się ze wszystkich zobowiązań na bieżąco – mówił. 
Dodał również, że od września do listopada 2019 r. spółka miała dodatni wynik finansowy.
Jak podkreślał, w ciągu kilku miesięcy (Andrzej Mioduszewski objął funkcję prezesa PKS Nova w czerwcu ub. r. – przyp. red.)  na lepsze zmieniła się również sytuacja kadrowa firmy. Jest coraz więcej kierowców i mechaników. W związku z poprawą sytuacji finansowej, firma planuje również zakup nowych autobusów.

Krzysztof Lewczak, naczelnik Wydziału Krajowych i Międzynarodowych Przewozów Drogowych w Ministerstwie Infrastruktury informował, że resort wiąże duże nadzieje z programem.  I przypomniał, że na przestrzeni kilkunastu lat zlikwidowano ponad połowę połączeń autobusowych w całym kraju. - Liczymy na rozwój przewozów pasażerskich w ramach programu. Komunikacja autobusowa jest potrzebna i będziemy ją odtwarzać – mówił Lewczak. Poinformował również, że na 2020 r. samorządy podlaskie zgłosiły wnioski na uruchomienie 64 linii (o łącznej długości 2147 km)  w ramach Funduszu.

 

 

 

Aneta Kursa

facebook