Dodana: 9 listopad 2015 12:31

Zmodyfikowana: 9 listopad 2015 12:31

Rejestr wszystkich firm - tak nowy rząd planuje uszczelnić system podatkowy. System mógłby ruszyć pod koniec marca 2016r.

Prawo i Sprawiedliwość chce utworzyć Centralny Rejestr Podatników. Znajdą się tam m.in. informacje o zobowiązaniach podatkowych firm. Cel to ograniczenie skali wyłudzeń podatkowych w Polsce.

Ilustracja do artykułu money-367976_1920.jpg

-Rejestr mógłby zacząć działać pod koniec pierwszego kwartału 2016 r. - mówi  PAP współtwórca programu gospodarczego PiS, poseł Henryk Kowalczyk.

Uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce to jedna z kluczowych zapowiedzi PiS.
Służyć temu ma m.in nowa ustawa o VAT, która ma poprawić ściągalność tego podatku o 1 proc. PKB w pierwszym roku i przynieść budżetowi dodatkowe kilkanaście miliardów złotych.
Przyczynić się ma do tego m.in. utworzenie Centralnego Rejestru Podatników.

Jak powiedział PAP Henryk Kowalczyk, rejestr zostanie wprowadzony w drodze nowej ustawy o VAT, noweli o CIT i ustawie o opodatkowaniu marketów.
Ma dotyczyć wszystkich podatników, zarówno dużych, jak i małych firm.

- Dzięki rejestrowi będziemy wiedzieli, czy firma, która występuje o zwrot VAT i przedstawia faktury związane z kosztami, naprawdę istnieje. W ten sposób uszczelniony zostanie system podatkowy w Polsce - tłumaczy.

Z projektu ustawy dotyczącej opodatkowania wielkopowierzchniowych obiektów handlowych wynika, że rejestr będzie prowadzić minister finansów.

We wniosku o wpisanie do rejestru, firmy będą musiały podać m.in. pełną nazwę podatnika ( w przypadku osoby fizycznej imię i nazwisko), formę prawną podatnika niebędącego osobą fizyczną, NIP, KRS, adres, informację czy było się płatnikiem podatku akcyzowego, a także informacje o wysokości zobowiązań z tytułu VAT, PIT, CIT czy podatku od nieruchomości.

 

Minister finansów ma dokonywać wpisu do rejestru, a gdy zaprzestanie się działalności objętej rejestrem, trzeba będzie złożyć wniosek o wykreślenie z CRP.

„Na podatniku ciąży również obowiązek złożenia w terminie 14 dni wniosku aktualizacyjnego w sytuacji, w której doszło do zmian danych wcześniej zgłoszonych we wniosku rejestracyjnym”- głosi uzasadnienie projektu.

Wpis do Centralnego Rejestru Podatników ma podlegać opłacie stałej w wysokości 200 zł. Takiej samej opłacie ma podlegać wniosek o przedłożenie danych aktualizacyjnych.
Dochody z tytułu opłaty będą dochodem budżetu państwa.

Ustawa wprowadza przepis szczególny, na mocy którego organ prowadzący Centralny Rejestr może udostępnić wrażliwe dane na żądanie: Policji, ABW, CBA lub innych służb.

Źródło: www.kurier.pap.pl
http://kurier.pap.pl/depesza/158125/Rejestr-wszystkich-firm-wpis-200-zl--Tak-nowy-rzad-planuje-uszczelnic-system-podatkowy

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook