Dodana: 11 marzec 2016 09:53

Zmodyfikowana: 11 marzec 2016 09:53

Przedstawiciele programu Edutronix odwiedzili Suwalska Specjalna Strefę Ekonomiczną

Międzynarodowa delegacja programu EDUTRONIX realizowanego w ramach Erasmus + odwiedziła Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. Była to kolejna wizyta studyjna związana z kształceniem zawodowym

Ilustracja do artykułu ssse_1.JPG

Spotkanie daje szanse na realizację nowych projektów tj.: porozumienie trójstronne SSSE S.A, firmy Malow oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, które ma na celu kształcenie młodzieży zgodnie z zapotrzebowaniem pracodawcy; misja gospodarcza we Włoszech dla przedsiębiorców SSSE organizowana we współpracy z CIS – kluczowej firmy szkoleniowo - doradczej  reprezentującej przedsiębiorców regionu Reggio Emilia jednego z bardziej konkurencyjnych okręgów przemysłowych we Włoszech.

 

Delegacja zwiedziła m.in. jedną w firm strefowych ”Malow” oraz jego nowoczesny park maszynowy, wraz z najnowsza inwestycja Malow 4 - nominowaną do nagrody Podlaska Marka Roku.

Odwiedziła również Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach w kontekście możliwości nauki mechatroniki – tam zaprezentowana została ogólna działalność szkoły oraz pracownie mechatroniczne.

Ważnym punktem wizyty była prezentacja działalności Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.  w zakresie kształcenia zawodowego tj.; obrębie łączenia potrzeb przedsiębiorców i rzeczywistości edukacyjnej. Okazało się że zarówno w Polsce, jak i we Włoszech i Hiszpanii rzeczywistość jest podobna. Mamy podobne problemy komunikacji edukacji z biznesem oraz łączenia potrzeb pracodawców w możliwościami kształcenia szkół. To potwierdza potrzebę takich spotkań i wypracowywania wspólnych rozwiązań celem których jest kształcenie zawodowe zgodne z potrzebami gospodarki. 

W składzie delegacji byli przedstawiciele:

·         AIJU–Hiszpania; centrum badawcze i technologiczne; ośrodek badawczy prowadzący badania mające na celu rozwój i wprowadzanie innowacji technologicznych w branży zabawek i branżach pokrewnych. Ośrodek ten zrzesza przedsiębiorców, w większość MŚP o ograniczonych możliwościach na podjęcie własnych działań i badań służących osiągnięciu konkurencyjności i innowacji we własnym zakresie.·         CIS – Włochy;  ośrodek szkoleniowo-doradczy  łączący kształcenie zawodowe

 z edukacją. Jest to jedna z kluczowych firm szkoleniowych konkurencyjnego okręgu przemysłowego we Włoszech specjalizującego się miedzy innymi w mechatronice.

  • Perfect Project – Polska; firma doradczo- szkoleniowa; realizuje projekty wspomagające placówki kształcenia zawodowego i ogólnokształcącego.
  • Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem- Polska; szkoła zawodowa kształcąca na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej i technikum dostosowująca swoja ofertę nauczania do potrzeb do rynku pracy, wzbogacając
    ją o kierunki i metody perspektywiczne.

Warto wspomnieć, że w ramach projektu EDUTRONIX zostanie opracowany, przygotowany i wdrożony do procesów kształcenia prototyp modułu  edukacyjnego do nauki mechatroniki.

Moduł posłuży do wprowadzenia nowych metod i narzędzi w nauczaniu mechatroniki. Oprogramowanie prototypu w praktyce umożliwi nauczycielom zawodu i uczniom aktywną współpracę w tworzeniu interaktywnych zasobów.

Realizacja projektu ma pozwolić na dopasowanie kształcenia i szkolenia zawodowego
w sektorze mechatroniki do potrzeb rynku pracy. Zapewni również wysoką jakość kształcenia opartego na współpracy z przedsiębiorcami, co w znaczmy stopniu wpłynie na poprawę jakości kształcenia. W realizacji projektu bardzo istotny jest wpływ na wszystkie grupy docelowe tj. : nauczycielom zajmującym się kształceniem i szkoleniem zawodowym ułatwi rozwój zawodowy, uczniom pracującym na modelu wzrost umiejętności oraz uczestnikom życia gospodarczego, gdyż firmy otrzymają lepszego pracownika kończącego kształcenie zawodowe w szkole.

Realizacja projektu przyczyni się też do rozwoju otwartych zasobów edukacyjnych, ponieważ projekty utworzonego modułu edukacyjnego zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym, a dodatkowo z ich dalszym udziałem i współpracą będą elastycznie modyfikowane.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook