Pierwsze wnioski PIT-WZ w podlaskich urzędach skarbowych
Składanie rocznych PIT-ów nigdy nie było tak proste. Teraz wystarczy złożyć online wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Do podlaskich urzędów skarbowych wpływają już pierwsze wnioski PIT-WZ od podatników.
Korzyści dla podatnika
Nowa forma rozliczenia to, jak do tej pory, najprostszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. Oznacza oszczędność czasu i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych. Samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego i załączników, w których wykazywane są ulgi, nierzadko sprawia problemy podatnikom. Ponieważ urząd skarbowy sam wypełni zeznanie, to rozliczenie się drogą elektroniczną zajmie teraz nie więcej niż kilka minut.
Jak złożyć PIT-WZ
Wniosek o sporządzenie zeznania należy złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów albo za pomocą bankowości elektronicznej.
Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej, e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań – w 2017 roku będzie to 2 maja. Jeżeli podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.
PIT-WZ przez bankowość elektroniczną i Profil Zaufany
Do współpracy przystąpili również partnerzy zewnętrzni. Dzięki temu można wysłać PIT-WZ również za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a w przyszłości również np. spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
Aktualnie o sporządzenie PIT-WZ przez urząd skarbowy będzie można zawnioskować za pośrednictwem banków PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻOptima) i Raiffeisen POLBANK. Wystarczy zalogować się do swojego konta za pomocą standardowego uwierzytelnienia (czyli np. loginu i hasła), które te banki na co dzień stosują do weryfikacji posiadaczy rachunków.
Po wypełnieniu PIT-WZ należy wysłać wniosek do urzędu.
Podatnicy mogą także skorzystać z Profilu Zaufanego, czyli bezpłatnego rodzaju podpisu elektronicznego, który umożliwia załatwianie spraw w serwisach administracji publicznej bez konieczności wychodzenia z domu (online). Założenie takiego profilu w swoich systemach transakcyjnych oferują banki: PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), Bank Millennium i ING Bank Śląski przez system Moje ING. Po wypełnieniu PIT-WZ na Portalu Podatkowym jest dostępna opcja podpisania za pomocą Profilu Zaufanego zarówno wniosku PIT-WZ o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy, jak i akceptacji przygotowanego przez urząd rozliczenia PIT-37.
Kiedy złożyć wniosek
Już teraz zachęcamy do korzystania z nowej formy rozliczenia z urzędem skarbowym. Wniosek dotyczący dochodów za 2016 rok, można składać między 15 marca a 18 kwietnia 2017 r.
1 procent dla OPP bez odrębnego zeznania
Dzięki nowym przepisom podatnicy mogą również skorzystać z nowego formularza PIT-OP, czyli oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP). Jest on przeznaczony dla tych podatników podatku PIT, którzy są osobami fizycznymi i otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1% podatku wybranej OPP. Do tej pory musieli składać zeznanie podatkowe, teraz – jeśli złożą PIT-OP – to urząd przekaże wybranej organizacji 1% podatku.
PIT-OP można złożyć elektronicznie, przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, formularza interaktywnego, aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także za pośrednictwem bankowości internetowej i papierowo. Oświadczenie za rok 2016 można składać od 15 marca do 2 maja 2017 r.
PIT-WZ i PIT-OP na Portalu Podatkowym
Informacje dotyczące składania PIT-WZ i PIT-OP wraz z przydatnymi pytaniami i odpowiedziami, instrukcjami oraz możliwością wyszukania lub sprawdzenia ich statusu są dostępne na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów
Pobierz prezentację pt. 3 kroki do rozliczenia podatku PIT za 2016 r. (plik PPT 2.54 MB)
Pobierz instrukcję pt. 3 kroki do rozliczenia podatkowego za 2016 r. (plik PNG 372 KB)
Pobierz pytania i odpowiedzi (plik DOCX 40 KB)
Przejdź do filmu pt. Trudny PIT? (link otwiera nowe okno w innym serwisie)
Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku