Ostatnie dni na rozliczenie PIT za 2018 r.
30 kwietnia 2019 r. to ostatni dzień na złożenie do urzędu skarbowego rocznego rozliczenia PIT za 2018 r. Można to zrobić korzystając z usługi Twój e-PIT lub w inny sposób np. przez e-Deklaracje lub papierowo. Wszelkie informacje dotyczące rozliczenia można znaleźć na stronie podatki.gov.pl, w urzędach skarbowych oraz uzyskać w infolinii Krajowej Informacji Skarbowej, która będzie czynna również w sobotę 27 kwietnia.
Od 2019 r. podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT- 37 i PIT-38 nie muszą się stresować, że nie zdążą z rozliczeniem PIT. Administracja skarbowa automatycznie przygotowała dla nich deklarację PIT w ramach nowej usługi Twój e-PIT. Podatnik, na stronie www.podatki.gov.pl, może sprawdzić lub zmienić swoje rozliczenie. Jeśli nie skorzysta z usługi i nie wyśle zeznania w usłudze Twój e-PIT, ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30. kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. Znajdzie je w sekcji "Złożone dokumenty". W takiej sytuacji podatnik nadal będzie mieć jednak dostęp do usługi, gdzie po zalogowaniu będzie mógł np. zobaczyć swojego PIT-a, a w razie potrzeby złożyć korektę.
Warto jednak sprawdzić przygotowanego PIT-a wcześniej, np. by dowiedzieć się o kwocie nadpłaty lub podatku do zapłaty. Można również zweryfikować lub uzupełnić zeznanie, np. gdy chcemy skorzystać z dodatkowych odliczeń i ulg podatkowych, zmienić adresata 1 proc. podatku lub przekazać go po raz pierwszy.
Jeśli z automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać niedopłata podatku – to podatnik do 31 maja otrzyma o tym informację z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego. Jeśli zaś z zeznania będzie wynikać nadpłata podatku, to skrócony dla elektronicznych zeznań termin do zwrotu, wynoszący maksymalnie 45 dni, będzie liczony od 1 maja br.
Na wstępnie przygotowane rozliczenie w ramach usługi Twój e-PIT podatnicy rozliczający się na innych formularzach (np. PIT-36, PIT-36L czy PIT-28) mogą liczyć już do przyszłego roku. W tym roku mogą wybrać popularne e-Deklaracje lub rozliczyć się papierowo.
Infolinia KIS czynna w sobotę 27 kwietnia
Z myślą o tych, którzy potrzebują pomocy w rozliczeniu i planują to zrobić w najbliższy weekend, w sobotę 27 kwietnia będzie czynna infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Konsultanci KIS w godzinach od 7 do 13 będą odpowiadać na pytania związane z rozliczeniem rocznym za 2018 rok pod numerami telefonów: 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) lub 22 330 03 30 (z tel. komórkowych).
Pomoc dla podatników w urzędach skarbowych i na podatki.gov.pl
W urzędach skarbowych w całym kraju trwa akcja rozliczeniowa, w ramach której urzędnicy, eksperci podatkowi pomagają podatnikom. Osoby, które chcą złożyć deklarację PIT elektronicznie, a nie mają dostępu do komputera i internetu w domu lub potrzebują wsparcia w zakresie rozliczenia się w tej formie, mogą np. skorzystać z udostępnionych w urzędach skarbowych stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do internetu.
Przydatne informacje dotyczące rozliczenia, w tym aktualne komunikaty, dokumenty, formularze, broszury czy przewodniki znajdują się na stronach www Ministerstwa Finansów, izb i urzędów skarbowych. Na stronie www.podatki.gov.pl znajdują się również najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z usługą Twój e-PIT.
Wsparcie telefoniczne, e-mailowe i na czacie
Jeśli podatnik szuka innej formy kontaktu, może też porozmawiać z konsultantem przez telefon lub czat czy zadać pytanie e-mailem:
- infolinia - konsultanci KIS są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00 pod numerami:
- 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
- 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)
- +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)
- e-mail:
- pomoc przy usłudze Twój e-PIT - pytania dot. usługi Twój e-PIT można przesyłać na adres e-mail: epit@mf.gov.pl
- pomoc techniczna Portalu Podatkowego - pomoc ws. problemów technicznych przy obsłudze systemu e-Deklaracje pod adresem e-mail: e-deklaracje@mf.gov.pl
- pomoc konsultanta KIS – pytania można przesyłać wypełniając formularz na Portalu Podatkowym: https://www.podatki.gov.pl/zadaj-pytanie/pytanie-e-mail/
- czat z konsultantem KIS - dostępny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Rozmowa odbywa się z wykorzystaniem specjalnego formularza online: https://webchat.mf.gov.pl/chat.html
źródło: rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
fot.pixabay