Dodana: 29 maj 2020 09:06

Zmodyfikowana: 29 maj 2020 09:06

Od soboty (30.05) na spacer bez maseczki. Kościoły bez limitu wiernych

Od 30.05 w otwartej przestrzeni nie będzie wymagane noszenie maseczek, przestają też obowiązywać limity osób w sklepach, gastronomii i kościołach. Natomiast od 6.06 przestają obowiązywać ograniczenia dotyczące m.in. kin, teatrów, filharmonii, basenów i siłowni – w środę (27.05) podczas konferencji prasowej rząd ogłosił kolejny etap znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

Ilustracja do artykułu 100948882_907699792987033_8769941224040693760_n.png

W konferencji wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, Wicepremier i Minister Kultury Piotr Gliński i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak podkreślał premier Morawiecki, Polska sprawniej niż inne kraje europejskie poradziła sobie z epidemią. Dzięki szybko wprowadzonym ograniczeniom w życiu społecznym i przygotowaniu w krótkim czasie służby zdrowia, ilość zachorowań nie była gwałtowna, tak jak miało to miejsce  w innych krajach.

- Najsilniejszy lek podaliśmy na początku - mówił Mateusz Morawiecki – Teraz jesteśmy w innym położeniu i możemy podejmować decyzje inne niż pozostałe kraje.

Bez maseczek, ale z dystansem

Od 30 maja przestaje obowiązywać noszenie maseczek w przestrzeni otwartej, ale przy zachowaniu wymaganego dystansu  – jeśli dwie osoby idą ze sobą blisko, to maseczki nadal są zalecane.
Również od soboty zostają zniesione limity osób przebywających w sklepach, restauracjach i kościołach. Jednak tu również obowiązuje dwumetrowa odległość i maseczki.
W restauracjach stoliki muszą być ustawione w odpowiedniej  w odległości, a goście przy przemieszczaniu się będą musieli zakrywać usta i nos. Nadal obowiązują wszystkie dotychczasowe zasady sanitarne.

Będzie można organizować zgromadzenia do 150 osób.

Wracają kina i teatry. Będzie można organizować wesela

Natomiast od 6.06 działalność mogą (ale nie muszą) wznawiać kina, teatry, filharmonie i inne instytucje kultury. Jak zaznaczył  minister Piotr Gliński, obłożenie widowni nie może być większe niż 50 proc. Tu również obowiązuje zakrywanie nosa i ust.
W tym samym czasie mogą wznowić działalność siłownie, salony tatuażu, parki rozrywki, baseny, kluby fitness i sale zabaw.

Od 6.06 będzie też  można organizować wesela, ale na nie więcej niż 150 osób. Goście weselni nie będą mieli obowiązku noszenia maseczek.
Na razie nie zostaną otwarte dyskoteki i kluby nocne. Jak tłumaczył premier Morawiecki, te miejsca często stawały się ogniskiem zakażeń.

Minister Szumowski podkreślał, że w ogromnej części kraju transmisja pozioma, czyli możliwość zarażenia się na ulicy jest niewielka. Dobre jest też przygotowanie szpitali – wolnych pozostaje 80 proc. łóżek i 90 proc. respiratorów. Jednak, jak zaznaczył, to nie jest koniec epidemii.
- Ona jest, mogą pojawiać się ogniska zakażeń. Dlatego zachowajmy dystans, a jeśli to niemożliwe, to nośmy maseczki – mówił.

 

Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook