Od połowy czerwca pociąg Białystok – Kowno w każdy weekend
Od 17 czerwca w weekendy będzie kursowało kilka par pociągów relacji Białystok – Kowno. Dziś, 31 maja br. na terenie terminalu intermodalnego Baltic Air Logistic Terminal pod Wilnem zostało zawarte w tej sprawie porozumienie pomiędzy spółką „Przewozy Regionalne” a Kolejami Litewskimi. Uruchomienie tego połączenia stało się możliwe dzięki wsparciu finansowemu województwa podlaskiego.
Podczas spotkania Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński wraz z prezesem „Przewozów Regionalnych” Krzysztofem Mamińskim podpisali umowę o dofinansowaniu połączenia przez Województwo Podlaskie. Stronę litewską reprezentował m.in. Vladislav Kondratovic z Ministerstwa Transportu Republiki Litewskiej, a także Statys Dailydka - Dyrektor Generalny Kolei Litewskich
Rozmowy na ten temat trwały od wielu miesięcy. W październiku doszło do podpisania porozumienia pomiędzy kolejami Litewskimi a Podlaskim Oddziałem Przewozów Regionalnych. Potem trwały rozmowy na temat finansowania przedsięwzięcia. Samorząd Województwa liczy na partycypację w przedsięwzięciu gmin, przez które przejeżdża pociąg.
- W piątek 17 czerwca ruszy pierwszy pociąg Białystok – Kowno. Liczymy na zainteresowanie mieszkańców obu naszych regionów, na ożywienie gospodarcze i wzmożenie ruchu turystycznego. Myślę też, że w przyszłości to połączenie może być przedłużone do Wilna – powiedział marszałek Leszczyński.
Jak stwierdził Marszalek Leszczyński połączenie kolejowe jest ponownie uruchomione po ponad 70 latach jako jeden z elementów otwarcia komunikacji Województwa Podlaskiego na północ i daje nadzieję na otwarcie ruchu towarowego w tym kierunku.
Marszałek wspomniał także, że głównym inicjatorem otwarcia linii Białystok - Kowno był jego poprzednik Mieczysław Baszko.
Prezes „Przewozów Regionalnych” Krzysztof Mamiński podkreślił, że po tak wielu latach uruchomienie nowej linii kolejowej jest wynikiem przyjacielskiej współpracy polsko – litewskiej.
- To historyczny moment, po 77 latach odnowiliśmy połączenie Litwy z Białymstokiem – dodał Statys Dailydka Dyrektor Generalny Kolei Litewskich. – to dobry krok i dobry projekt, przez Polskę mamy połączenie kolejowe z Europą.
- Rozkłady jazdy pociągów są tak dostosowane, by można się było przesiąść na pociąg do Wilna, a z Białegostoku do Warszawy. Ta linia to sposób na połączenie naszych stoli – dodał Vladislav Kondratovic z litewskiego Ministerstwa Transportu.
Pierwszy kurs zaplanowany został na 17 czerwca. Z Białegostoku do Kowna pociągi będą wyjeżdżały o godz. 7:43 (w soboty i niedziele) i 15:19 (w piątki, soboty i niedziele). Po drodze będą się zatrzymywały na stacjach: Czarna Białostocka, Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Augustów, Suwałki i Trakiszki (stacja w pobliżu Puńska). Do Kowna będą przyjeżdżały o godz. 13:35 i 21:35, zatrzymując się po drodze w Mariampolu (Marijampolė) i Kozłowej Rudzie (Kazlų Rūda). W drogę powrotną pociągi będą wyjeżdżały o godz. 9:00 (w poniedziałki, soboty i niedziele) i 16:55 (w soboty i niedziele), a do Białegostoku będą docierały o 13:00 i 21:08. Dzięki wygodnym przesiadkom w Kownie nowe połączenia ułatwią także podróże do Wilna. Najszybsze pociągi pokonują trasę z Kowna do stolicy w niewiele ponad godzinę, a podróż – w zależności od kursu – kosztuje od około 4,5 do 6 euro. Planując wyjazd, warto uwzględnić różnicę między czasem środkowoeuropejskim i czasem wschodnioeuropejskim.
Pasażerowie podróżujący na Litwę będą mogli skorzystać z oferty „Polska – Litwa REGIO-Specjal”, w ramach której ceny biletów są znacznie niższe niż w podstawowej taryfie międzynarodowej. Bilet na przejazd całą trasą z Białegostoku do Kowna będzie kosztował 11 euro. Promocyjne ceny biletów będą obowiązywały również między pozostałymi miejscowościami na trasie. Promocja jest atrakcyjna także dla podróżujących z dziećmi. Jedno dziecko do ukończenia 6. roku życia może podróżować za darmo, a pozostałe mogą skorzystać z 50-procentowej ulgi. Bilety w tej ofercie będzie można kupić przez internet oraz w kasach biletowych. Będą one dostępne także u konduktorów. Płatności gotówką na terenie Polski będzie można dokonywać w złotówkach, a na Litwie w euro. Podróżując w relacjach krajowych, będzie można skorzystać z taryfy REGIO i wielu ofert promocyjnych, np. takich jak „Ty i raz, dwa, trzy” (tańsze bilety dla podróżujących w grupach liczących od dwóch do czterech osób).
W załączniku ceny biletów