Dodana: 28 kwiecień 2016 15:42

Zmodyfikowana: 28 kwiecień 2016 18:46

O współpracy pomiędzy województwem podlaskim a Obwodem Grodzieńskim

O planowanej na sobotę, 30 kwietnia wizycie roboczej Gubernatora Obwodu Grodzieńskiego i współpracy pomiędzy województwem podlaskim a obwodem grodzieńskim poinformowali na dzisiejszej 28 kwietnia konferencji prasowej Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Bogdan Dyjuk.

Ilustracja do artykułu konferencja-01.jpg

W konferencji uczestniczył również Witold Karczewski prezes Izby Przemysłowo- Handlowej w Białymstoku, który jako przedstawiciel podlaskich przedsiębiorców wraz z władzami województwa uczestniczył w tym tygodniu w rozmowach w Mińsku.

- Województwo nasze, z racji położenia, jest bramą na Wschód dla Polski i Unii Europejskiej. My, jako województwo chcemy z tego położenia skorzystać, zarówno pod względem gospodarczym turystycznym i transgranicznym. Musimy zadbać o infrastrukturę, rozbudować istniejące przejścia, starać się uruchomić nowe  - powiedział marszałek Jerzy Leszczyński.

Podlaskie i obwód grodzieński sąsiadują przez granicę. Marszałek podkreślił, że sobotnia wizyta władz obwodu grodzieńskiego w podlaskiem jest pierwszą od wielu lat. Najpierw odwiedzą turystyczne polsko-białoruskie przejście graniczne w Puszczy Białowieskiej Białowieża-Piererow, a po południu wodne przejście graniczne Rudawka-Lesnaja. 

Członek Zarządu Województwa Bogdan Dyjuk, który uczestniczył w tym roku w targach na Białorusi przekonywał, jak ważna jest współpraca w sferze tuyrystyki pomiędzy granicznymi regionami i jak dużym zainteresowaniem cieszyła się na tych targach oferta turystyczna przezentowana przez województwo podlaskie, w tym również szlak Green Velo. Otwarcie wodno-rowerowo-pieszego przejścia w Rudawce znacznie by ten ruch turystyczny ożywiło.

- Chcielibyśmy utworzyć szlak turystyczny, wychodzący poza nasze województwo, poza przejście graniczne w Rudawce, przez Grodno, wzdłuż Niemna do Druskiennik – tłumaczył Bogdan Dyjuk mówiąc o sobotniej wizycie i potrzebie rozmów ze stroną białoruską.

Do tego potrzebna jest choćby zmiana statusu przejścia granicznego w Rudawce na Kanale Augustowskim z wodnego na wodno-pieszo-rowerowe. Decyzja leży po stronie Białorusi, a samorząd województwa liczy na to, że będzie to możliwe już na otwarcie letniego sezonu. Odpowiednie pismo zostało już wysłane do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Marszałek Leszczyński dodał, że władze województwa podlaskiego starają się o uruchomienie w regionie dwóch nowych osobowych polsko-białoruskich przejść granicznych: Lipszczany-Sofijowo oraz Koterka-Wysokoje.Zabiegają o to również lokalne samorządy. Jednakże - jak uzupełnił Bogdan Dyjuk - zanim w przyszłości dojdzie do utworzenia nowych przejść lub rozbudowy istniejących, trzeba zadbać o odpowiednią ifrastrukturę - drogi dojazdowe i miejsce odprawy granicznej. Zapewnił, że Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich jest przygotowany, ma dokumentację potrzebną do budowy dróg do planowanych przejść. Na razie trwa budowa drogi do przejścia w Rudawce.

Na konferencji poruszany był również temat spotkania władz województwa i przedstawicieli podlaskich przedsiębiorów podczas wizyty w Mińsku w tym tygodniu. O konieczności współpracy przedsiębiorców podlaskich z Białorusią oraz o próbie ocieplenia stosunków i zmianie wizerunku Białorusi w opinii Unii Europejskiej mówił Witold Karczewski.

- Rynek białoruski jest ogromny, perspektywiczny, ale i bardzo kapryśny  – mówił Witold Karczewski. 

Dodał, że w ciągu ostatnich trzech lat obroty gospodarcze z Białorusią i wymiana handlowa spada, m.in. na skutek rosyjskiego embarga. Jego zdaniem widać jednak ocieplenie stosunków pomiędzy naszymi krajami po wizycie na Białorusi Witolda Waszczykowskiego, szefa MSZ. 

***

Przejście graniczne Rudawka-Lesnaja zostało otwarte 1 maja 2009 r.  jako jedyne w tej części Polski wodne przejście na granicy Polski i Białorusi. Była to odpowiedź na coraz większe zainteresowanie spływami kajakowymi oraz wspólną potrzebę kreowania Kanału Augustowskiego jako Transgranicznego Szlaku Turystycznego. Produkt ten został ujęty jako tzw. „mocna strona” we wszystkich strategiach rozwoju gmin położonych w strefie Kanału oraz  w strategii rozwoju turystyki w Województwie Podlaskim. Także dla strony białoruskiej jest on szczególnie cennym i perspektywicznym obiektem, stąd jej wsparcie na rzecz zwiększania jego dostępności i właściwego zagospodarowania.

Rozszerzenie ruchu granicznego o ruch pieszy i rowerowy było przedmiotem rozmów prowadzonych podczas posiedzenia Podkomisji ds. Przejść Granicznych i Infrastruktury Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej w dniu22 października 2015 roku. Strony uzgodniły konieczność wzniesienia zmian do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś w sprawie przejść granicznych, sporządzonej w Warszawie w dniu 24.04.1992 r. w celu rozszerzenia zakresu ruchu z rzecznego na rzeczny i pieszy (z wykorzystaniem rowerów) w przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja. Nota dyplomatyczna dotycząca niniejszej kwestii ma zostać przesłana przez stronę białoruską.

Zdaniem władz, samorządowców i turoperatorów po obu stronach granicy, potencjał samego przejścia, jak i Kanału Augustowskiego jako transgranicznego szlaku turystycznego są słabo wykorzystywane z powodu wąskiej oferty, jaką jest  udostepnienie go jedynie dla kajaków i małych łodzi motorowych. Dlatego też podjęto starania na rzecz rozszerzenia statusu przejścia o rowerowy i pieszy – analogicznie jak punktu Białowieża – Piererow.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook