Dodana: 25 kwiecień 2016 12:28

Zmodyfikowana: 25 kwiecień 2016 12:28

Nowoczesna linia, kolejne miejsca pracy w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

W Suwałkach powstaje jedna z najnowocześniejszych w Europie linii do produkcji mebli metalowych oraz lakiernia. Jej właściciel - producent mebli metalowych firma Malow – uruchomienie produkcji planuje na czerwiec 2016 r. Dzięki nowej inwestycji pracę znajdzie ponad 100 osób.

Ilustracja do artykułu widok z gory.jpg

Malow to europejska czołówka w swojej branży. To firma-symbol Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Działa w SSSE prawie od jej początku i jest jednym z najaktywniejszych podmiotów. Rocznie produkuje ok. 300 tys. sztuk produktów, w sześciu tysiącach wzorów, są to meble metalowe: biurowe, socjalne, szkolne, warsztatowe, medyczne, regały przesuwne (z mechanicznym i elektrycznym napędem), szafy wzmocnione i sejfy. 60 proc. produkcji trafia na eksport m.in.: do wszystkich krajów europejskich, a szczególnie do Niemiec, Francji; krajów skandynawskich, ale również do Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Główna fabryka i jednocześnie siedziba firmy znajduje się w Suwałkach, na terenie SSSE. Kolejne jej zakłady ulokowane są w Świnoujściu (Malow Skand) oraz w Charkowie na Ukrainie (LITPOL).

Budowa ostatniej inwestycji Malow 4 w Suwałkach rozpoczęła się w połowie lutego ubiegłego roku. Pół roku później do zakładu wjechały pierwsze maszyny. Teraz trwa konstruowanie drugiej linii produkcyjnej oraz lakierni. Najnowocześniejszej w Europie.

- Malow 4 został wyposażony w pełni zautomatyzowaną i zrobotyzowaną technologie m.in. pracującą już na pełnych obrotach  linię Prima Power. Aktualnie trwa montaż linii Wemo oraz lakiernie Wagner i Budrem – mówi Henryk Owsiejew, właściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Malow. - Wydajność tej linii jest 2-3 krotnie większa od tradycyjnych technologii. Jest to najnowocześniejszy park maszynowy wśród producentów mebli metalowych w Polsce i Europie.

Dzięki tej inwestycji wartość realizowanej produkcji wzrośnie o 50 proc., a wartość sprzedaży o ok. 60 mln złotych.

Uruchomienie  produkcji w pełnym zakresie planowane jest na czerwiec bieżącego roku. W całym projekcie firma zatrudni ponad 100 osób.
- Nasz rozwój jest efektem wymagań rynku. Nowa fabryka to wynik wspólnego projektu z naszym ponad 10-letnim partnerem z Norwegii, który chce być głównym graczem na rynku skandynawskim w branży mebli metalowych. Realizacja zamierzenia umożliwi osiągnięcie wspólnego z Norwegami celu zwiększenia produkcji mebli na rynki skandynawskie, w Polsce oraz pozostałe rynki – dodaje Owsiejew.

Dziś budynek produkcyjno-socjalny zajmuje powierzchnię ponad 12 tys. m kw.

Suwalski Malow aż dwukrotnie został nominowany do tytułu Podlaskiej Marki Roku 2016. W kategorii "produkt" nominację otrzymały funkcjonalne meble metalowe, zaś w kategorii "inwestycja" nominowana do nagrody została właśnie wspomniana hala produkcyjna Malow 4.

 

O SSSE S.A

Dziś w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa 96 firm, które zatrudniają 8,9 tys. Podmioty te zainwestowały dotąd ponad 2,5 mld zł. Do niedawna SSSE w swojej ofercie miała siedem podstref: Białystok, Suwałki, Grajewo i Łomża w Podlaskiem, Ełk i Gołdap w Warmińsko-Mazurskiem oraz Małkinia Górna (Mazowieckie). Łącznie powierzchnia terenów pod inwestycje objętych ulgami wynosiła 375,6 ha.

W październiku 2015 r. ten wachlarz możliwości inwestycyjnych poszerzył się o blisko 260 ha więcej. Strefa urosła więc do 635 hektarów. Poza wspomnianymi, obejmuje również tereny gmin: Szczuczyn, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Czyżew, Hajnówka, Narewka, Nowogród, Sejny, a także Ostrów Mazowiecką, Olecko i Zabłudów oraz kolejne tereny w Suwałkach, Białymstoku i Grajewie. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook