Nauka i biznes - możliwości współpracy. Obradowała Podlaska Rada Przedsiębiorczości
Rada Przedsiębiorczości przy Marszałku Województwa Podlaskiego zebrała się w piątek 22 kwietnia na drugim w tym roku spotkaniu poświęconym możliwościom i przestrzeni współpracy pomiędzy uczelniami podlaskimi a przedsiębiorcami i samorządem. Temat spotkania wynikł na poprzednim zebraniu rady, a pomiędzy spotkaniami przedsiębiorcy przeprowadzili ankietę, na jakim etapie owa współpraca funkcjonuje obecnie.
Na dzisiejsze spotkanie Rada zaprosiła największe w regionie uczelnie, których prelegenci przedstawili możliwości i przestrzeń współpracy nauki i biznesu.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Politechnika Białostocka (Instytut Innowacji i Technologii, spółka której właścicielem jest PB), Uniwersytet w Białymstoku i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach przyjęły zaproszenie na spotkanie Rady i zaprezentowali możliwości współpracy nauki i biznesu, dotychczasowe kontakty i osiągnięcia oraz potencjalne kierunki rozwoju współdziałania uczelni i przedsiębiorców.
Propozycje uczelni spotkały się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Henryk Owsiejew przewodniczący Rady (szef firmy Malow) chwalił konkretne propozycje padające ze strony uczelni.
- Popatrzcie na podlaskie firmy i zróbcie nam audyt – powiedział.
- Powinniśmy się zjednoczyć – dodał Witold Karczewski szef Izby Przemysłowo – Handlowej – proponuję utworzenie centrum doradczego ludzi nauki przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.
- To bardzo dobre spotkanie – pochwalił marszałek Jerzy Leszczyński – taką współpracę trzeba zacieśniać. Zadaniem samorządu jest stwarzać dobry klimat do rozwoju gospodarki i staramy się to robić i pomagać, na ile możemy. Po dzisiejszych obradach trzeba przejść do konkretnych działań.
O możliwościach aplikowania o środki unijne powiedział Marek Proniewski, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, w szczególności o tegorocznych konkursach w na tworzenie i rozwój zaplecza naukowego, czy na prace naukowo rozwojowe.