Konferencja „Smart Education for Industry 4.0”
Kształcenie i doskonalenie kompetencji zgodne z potrzebami gospodarki województwa podlaskiego – to sens i założenie oddolnego projektu „Smart Education for Industry 4.0”. W środę, 17 listopada, na Politechnice Białostockiej (PB), odbyła się konferencja promująca tę ideę. Podczas spotkania samorząd województwa reprezentowała Wiesława Burnos, członek zarządu.
Projekt „Smart Education for Industry 4.0" to odpowiedź na potrzebę systemowego przygotowania kadr na potrzeby podlaskiej gospodarki. Koncepcja zakłada utworzenie sieciowych pracowni w województwie zarządzanych przez jeden punkt, znajdujący się na Wydziale Mechanicznym PB.
- Nie było wcześniej projektu, który rozwiązywałby kwestię kształcenia kadr na potrzeby nowoczesnego przemysłu w skali regionalnej – powiedział Sebastian Rynkiewicz, prezes Zarządu Klastra Obróbki Metali.
Pomysł na powstanie projektu pojawił się we wrześniu ubiegłego roku w czasie Forum Ekonomicznego. W czerwcu br. Zarząd Województwa Podlaskiego przyjął uchwałę rekomendującą go do realizacji.
Kształcenie na potrzeby regionu
Marszałek Artur Kosicki w liście skierowanym do uczestników konferencji, odczytanym przez Wiesławę Burnos, podkreślił, że inicjatywa jest traktowana przez zarząd województwa jako jeden z projektów, który przyczyni się do rozwoju naszego regionu.
– Jestem przekonany, że konferencja poświęcona projektowi będzie polem interesujących obrad i zaowocuje przyjęciem wielu ważnych wniosków i ustaleń – pisał w liście marszałek, kierując wyrazy szacunku dla pomysłodawców projektu (pełna treść listu w załączeniu).
Prof. Marta Kosior-Kazberuk, Rektor Politechniki Białostockiej, podkreśliła, że konferencja łączy szerokie grono naukowców, samorządowców oraz przedsiębiorców, które pochylą się nad kształceniem kadr.
– Zawsze powtarzam, że Politechnika Białostocka przede wszystkim powinna być uczelnią regionalną, tzn. kształcić kadry na potrzeby regionu i współpracy z regionem, ale ponieważ kształcimy kadry inżynierskie, które są poszukiwane na całym świecie, więc nasi absolwenci przygotowani są również, by odnaleźć się na globalnym rynku pracy – zaznaczyła rektor PB.
Politechnika Białostocka partnerem projektu
Jedną z omawianych w środę części projektu był DemoLAB, punkt z którego zarządzane będą pracownie sieciowe w województwie podlaskim. Mieści się on na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.
- Jest to przykład współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym i pokazuje jak ważny jest obecnie jej wpływ na prawidłowe kształcenie. Zwróćmy uwagę, że technologia rozwija się bardzo szybko. Powinniśmy nasze formy kształcenia dostosowywać do zmieniających się warunków otoczenia. A to nigdy nie będzie możliwe bez ścisłej współpracy właśnie z przedsiębiorcami, organizacjami pracodawców – mówiła prof. Marta Kosior-Kazberuk.
Konferencję zorganizowaną przez Województwo Podlaskie, Politechnikę Białostocką oraz Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju – koordynatora Klastra Obróbki Metali, zwieńczyło podpisanie przez partnerów projektu listu intencyjnego.
Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Anna Augustynowicz