Dodana: 1 październik 2015 12:56

Zmodyfikowana: 25 luty 2016 09:35

Klaster Obróbki Metali w gronie siedmiu Krajowych Klastrów Kluczowych

Klaster Obróbki Metali działa na terenie województwa podlaskiego, a koordynatorem działań jest Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju. Od września tego roku KOM, decyzją Ministerstwa Gospodarki, należy do grona Krajowych Klastrów Kluczowych – siedmiu najbardziej perspektywicznych klastrów w Polsce.

Ilustracja do artykułu klaster-03.jpg

Klaster Obróbki Metali to organizacja zrzeszająca 43 przedsiębiorstwa i 17 partnerów strategicznych. Choć firmy reprezentują różnego rodzaju gałęzie produkcji i usług, to cechą charakterystyczną wszystkich, a także warunkiem członkostwa w organizacji jest wykonywanie czynności szeroko rozumianych jako obróbka metali.

Decyzję o przystąpieniu do konkursu o status Krajowego Klastra Kluczowego klastrowicze podjęli w grudniu ubiegłego roku.
W tym celu przeprowadziliśmy modernizację klastra, powołaliśmy Radę i Zarząd KOM oraz dokonaliśmy aktualizacji członków. W tym też czasie przygotowywaliśmy dokumentację do ogłoszonego przez Ministerstwo Gospodarki konkursu, który miał wyłonić polskie klastry o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej.

Do konkursu stanęły 23 inicjatywy klastrowe z całej Polski. Po etapie formalnym, zostało 10, po pierwszym etapie merytorycznym do finałowej rozgrywki zostało zakwalifikowanych 8. Wreszcie 11 września w siedzibie Ministerstwa Gospodarki odbył się drugi, decydujący etap merytoryczny.
Komisja złożona z ekspertów trzech ministerstw i rządowych agend przyznała Klastrowi Obróbki Metali 113 punktów na wymagane 101. Tym samym KOM otrzymał rekomendację do statusu Krajowego Klastra Kluczowego.
Rekomendacja została potwierdzona podpisem ministra gospodarki z 23 września i od tego dnia oficjalnie możemy się posługiwać tytułem i logiem Krajowym Klastrem Kluczowym.

Co oznacza status KKK? To wymierne efekty dla zrzeszonych firm.
Członkostwo przedsiębiorstwa w klastrze o statusie Krajowym preferuje je dodatkowymi punktami przy ubieganiu się o środki publiczne. Sam Klaster Obróbki Metali może też ubiegać się o zewnętrzne finansowanie, korzystając preferencyjnych warunków, niedostępnych dla firm spoza klastra.
Co ważne, pieniądze te będą kierowane do firm, a nie do klastra jako takiego. W bieżącej perspektywie finansowej środki dedykowane klastrom mają przede wszystkim służyć wzmocnieniem konkurencyjności firm oraz ich mocniejszym wejściem na rynki światowe. Na ten cel przeznaczonych jest około 133 milionów złotych.

Do sukcesu przyczyniło się zaangażowanie członków klastra - podlaskich firm, oraz partnerów strategicznych, np. Urzędu Marszałkowskiego, który umieścił branżę metalową na liście Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji. Zresztą istota klasteringu opiera się właśnie o współpracę nie tylko samych firm, ale również ścisłej kooperacji biznesu, nauki i administracji. Wszystkim, którzy przyczynili się do przyznania nam statusu Krajowego Klastra Kluczowego serdecznie dziękujemy, a pozostałych zapraszamy do współpracy.

Klaster Obróbki Metali (KOM) rozpoczął działalność w 2006r. z inicjatywy Centrum Promocji Podlasia (obecnie Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju) i skupia obecnie blisko 60 firm, jednostek badawczo-rozwojowych i instytucji otoczenia biznesu z obszaru północno-wschodniej Polski (głównie z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz lubelskiego), działających w branży obróbki metali, zarówno w sferze usług, handlu, jak i produkcji.

Wśród członków klastra są krajowi i światowi liderzy produkcji maszyn i urządzeń o wysokim innowacyjnym potencjale rozwojowym. Firmy skupione w KOM ściśle współpracują z Politechniką Białostocką w zakresie tworzenia projektów, organizacji seminariów technologicznych, usług i zleceń z zakresu obróbki metali i badań, prezentacji nowoczesnych technologii. KOM prowadzi współpracę międzynarodową z partnerami m.in. z Litwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Bułgarii, Turcji oraz Włoch. Intensywnie pracuje również nad podnoszeniem kompetencji zasobów ludzkich.

 

Obecnie w klastrze wyższy poziom kooperacji realizuje 10 firm, które tworzą Grupę Zaawansowanej Współpracy.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook