Białostocka firma Barter SA w zarządzie Polskiej Platformy LNG
Działania na rzecz rozwoju branży LNG oraz promocja tego ekologicznego paliwa w transporcie i przemyśle, to główne cele nowego związku pracodawców – Polskiej Platformy LNG. Białostocki Barter jest jednym z członków-założycieli związku.
Na początku czerwca w Gdańsku odbyło się zebranie założycielskie Polskiej Platformy LNG. Inicjatywę Fundacji Motus z Gdyni wsparło 11 podmiotów- firm, instytucji i uczelni, związanych z branżą skroplonego gazu ziemnego LNG, które stały się członkami – założycielami nowego związku pracodawców.
- Jako Fundacja współpracujemy z Organizacją Portów Bałtyckich i mamy doświadczenie przy tworzeniu tego typu platform w innych krajach bałtyckich i w realizacji projektów związanych z rozwojem infrastruktury tankowania LNG małej skali w wielu portach – opowiada Emil Arolski, dyrektor zarządzający Fundacji Motus i prezes Polskiej Platformy LNG. – To właśnie podczas tej współpracy pojawiła się potrzeba stworzenia także w Polsce platformy wspierającej i promującej branżę LNG – nie tylko w transporcie morskim, czy w drogowym, ale i w przemyśle. Zainteresowanie projektem ze strony polskich firm było bardzo duże, a partnerzy zdecydowali, by zarejestrować platformę jako związek pracodawców w Polsce.
Platforma działa na zasadzie branżowego klastra, w którym poszczególne podmioty wzajemnie wykorzystują swoje doświadczenia, wspierają się i wspólnie działają na rzecz określonych celów. A do tych należą m.in. reprezentowanie interesów branżowych pracodawców i podejmowanie działań na rzecz rozwoju branży LNG. Ma to służyć rozwojowi współpracy przy tworzeniu projektów, wykorzystujących potencjał LNG, jako alternatywnego paliwa dla transportu drogowego, morskiego i dla przemysłu. Dzięki platformie możliwe będzie także efektywne wykorzystanie potencjału uczestników platformy oraz integracja przedsiębiorców ze środowiskiem naukowo - badawczym, a także tworzenie partnerstw i przepływ informacji między biznesem, nauką, samorządem i polityką.
Ważnym zadaniem związku jest oddziaływanie na kształtowanie ustawodawstwa dotyczącego branży LNG.
- Istnieje wiele regulacji prawnych, niedostosowanych do potrzeb tej branży – mówi Bogdan Rogaski, prezes Barter SA i członek zarządu Platformy. – Polska Platforma LNG ma być instytucją broniącą interesów branży i stwarzającą warunki do jej szybkiego rozwoju – potrzebne są bowiem właściwe regulacje i normy prawne zarówno w zakresie transportu, gazyfikacji przemysłu, miast czy bunkrowania statków. By branża mogła się dynamicznie rozwijać, niezbędne jest wsparcie państwa w postaci ulg i ułatwień dla sektora LNG. Ponieważ Unia zmierza w kierunku rozwoju czystej energii, to należy objąć ten sektor szerszym wsparciem ze środków unijnych.
W spotkaniu założycielskim uczestniczyli: Fundacja Motus, Barter, DNV GL Poland, Tines Gas, SGS Polska, Remontowa LNG Systems, Emerson Process Management, Port Gdynia, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Morska w Szczecinie oraz Pawłowski Skromak Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Wśród członków wspierających Platformę są CryoGas, IM Solutions, Polski Rejestr Statków, Port Gdańsk, Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego i Tractebel Engie.
Polska Platforma LNG wejdzie w skład struktur Bałtyckiego Klastra LNG.