Dodana: 5 grudzień 2021 23:13

Zmodyfikowana: 5 grudzień 2021 23:13

Z wigilijną świecą pomagasz dzieciom

W parafiach Archidiecezji Białostockiej można już nabyć świece Caritas. To już 28. odsłona kampanii służącej pozyskaniu środków na sfinansowanie wakacyjnego wypoczynku najmłodszych, a także na bezpłatne posiłki, stypendia oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu.

zapalona świeca

Tej najstarszej akcji Caritas, zapoczątkowanej w 1994 r., towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską wigilię”. I rzeczywiście, wigilijna świeca, rozprowadzana w parafiach podczas adwentu, stała się nie tylko symbolem Caritas ale także nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia w wielu polskich domach. Przede wszystkim jednak dzięki niej tysiące dzieci korzystają z potrzebnego im wsparcia.

Na kolonie, stypendia i warsztaty

– O przeznaczeniu wpływów związanych z dystrybucją wigilijnych świec decydują diecezjalne Caritas, uwzględniając lokalne potrzeby. W 2021 r. w koloniach, organizowanych m.in. dzięki Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom, wzięło udział ok. 8 tys. dzieci z całej Polski. Najmłodszych wypoczywających z Caritas było mniej niż w ubiegłych latach (dla porównania w 2019 r. z wypoczynku letniego skorzystało 20 tys. dzieci) na skutek pandemicznych obostrzeń.  Z zebranych środków sfinansowano również stypendia dla ponad pół tysiąca dzieci – informuje Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Specyfika czasu pandemii wiąże się z nowymi problemami i potrzebami, odczuwanymi przez dzieci i młodzież.  Dlatego środki pozyskane dzięki tegorocznej edycji akcji zostaną przeznaczone w szczególności na kontynuację rozpoczętego w wakacje 2021 r. długofalowego programu Akademia Caritas Dzieciom, z którego obecnie korzysta 3 tys. dzieci w całej Polsce. Program jest odpowiedzią na aktualne wyzwania, m.in. dramatyczny spadek nastrojów wśród uczniów odczuwających osamotnienie i stres na skutek wprowadzanych ograniczeń ich aktywności, w tym zdalnych form nauczania. Wsparcie najmłodszych w ramach tego programu odbywa się poprzez bezpłatne warsztaty społeczne, psychologiczne i edukacyjne. Ponadto w tym roku część funduszy zostanie przeznaczona na programy edukacyjne i dożywianie dzieci z krajów rozwijających się (Argentyna, Kamerun, Wenezuela), a także wesprze polskie dzieci z Białorusi, Ukrainy i Litwy.

Świeca, która łączy

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom od ponad 20 lat ma charakter ekumeniczny. Inauguracja akcji w tym roku odbyła się w warszawskim kościele ewangelicko-reformowanym. Wzięli w niej udział: Małgorzata Jarosz-Jarszewska (zastępca dyrektora Caritas Polska), ks. Doroteusz Sawicki (dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS), Wanda Falk (dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP) i Marzena Matejka (prezeska Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP). Płomień świecy, symbolizujący gotowość do pomocy potrzebującym i wrażliwość na ich potrzeby, łączy różne środowiska. W 1997 roku do akcji Caritas włączyli się harcerze ZHP z ideą Betlejemskiego Światła Pokoju, pochodzącego od wiecznego ognia z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Niesiony przez skautów i harcerzy płomień przypomina o potrzebie jedności, braterstwa i pokoju. Dzięki harcerzom ze Związku Harcerstwa Polskiego, trafia wraz ze świecami Caritas do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów w całej Polsce.

Jak wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom?

  • Odbierając świecę Caritas w parafii lub placówce Caritas
  • Wysyłając SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)
  • Dokonując płatności online lub wypełniając przelew – dane stronie Caritas

O Caritas

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz  44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

 

źródło: Dział Komunikacji Caritas Polska
oprac.: Paulina Dulewicz
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook