Dodana: 9 czerwiec 2022 16:04

Zmodyfikowana: 28 czerwiec 2022 10:45

Wakacje z hipoterapią w Topczewie z dofinansowaniem samorządu województwa

Kolonie terapeutyczno-jeździeckie dla dzieci z niepełnosprawnościami zorganizuje parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Topczewie. W czwartek, 9 czerwca, członek zarządu Marek Malinowski i proboszcz parafii ks. Zbigniew Bolewski podpisali umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia.

Trzech mężczyzn stoi obok siebie na tle grafiki z żubrem. Dwóch z nich trzyma teczki z grafiką żubra. Jeden z nich to duchowny.

Parafia wspólnie z gminą i szkołą podstawową w Topczewie organizują kolonie, podczas których będą prowadzone zajęcia terapeutyczne dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nauka jazdy konnej dla pozostałych uczestników.  Dofinansowanie w wysokości 43 tys. zł zostało przyznane w ramach wsparcia samorządu województwa dla organizacji pozarządowych podejmujących działania prozdrowotne.

- To znakomita inicjatywa, cieszę się, że mogliśmy wesprzeć zorganizowanie tak atrakcyjnego wypoczynku dla dzieci z powiatu bielskiego podczas zbliżających się wakacji – mówił Marek Malinowski.

Jak wyjaśniał ks. Zbigniew Bolewski, wypoczynek będzie zorganizowany na terenie szkoły podstawowej i należącej do niej stajni. Dzieci będą miały zapewnione noclegi, wyżywienie, opiekę i oczywiście zajęcia: naukę jazdy konnej czy hipoterapię.

Dzięki dofinansowaniu zostaną pokryte koszty kolonii 20 dzieci, w tym 14 dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi, intelektualnymi i spektrum autyzmu.

Dwóch mężczyzn podpisuje dokumenty.

„Patatajka”- bo tak się nazywa ta jedyna w Polsce stajnia prowadzona przez szkołę, funkcjonuje od roku, a kolonie pod nazwą „Wio Koniku!" organizuje po raz drugi.

Z pomysłem utworzenia stajni wyszedł Andrzej Karpiesiuk - dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Franciszka Jakuba Falkowskiego w Topczewie. Inicjatywa spotkała się z ogromnym wsparciem wójta gminy Wyszki Mariusza Korzeniewskiego i proboszcza ks. Bolewskiego.

- Dyrektor szkoły w Topczewie zauważył, że w gminie przybywa dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności i wpadł na pomysł zakupienia trzech kucyków i to był początek – mówił Mariusz Korzeniewski. – Następnie kupiliśmy kolejne konie, tym razem już huculskie, czyli większe. Obecnie mamy ich dziewięć.

Natomiast proboszcz parafii ks. Zbigniew Bolewski udostępnił na potrzeby stajni należące do kościoła budynki gospodarcze. 

W ramach zajęć szkolnych wspomagających prowadzone są przez specjalistów zajęcia hipoterapii, natomiast po lekcjach zajęcia z nauki jazdy konnej prowadzą doświadczone instruktorki.

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook