Ruszyła XII edycja kampanii społecznej „Pola Nadziei”
Wystartowała największa kampania w regionie angażująca szkoły, przedszkola i inne placówki w działalność charytatywną. Fundacja „Pomóż Im” prowadząca w województwie podlaskim „Pola Nadziei” zainaugurowała je oficjalnie w Białymstoku, 7 października br. Dzień wcześniej odbyło się też kameralne otwarcie akcji w Łomży.
Czym są „Pola Nadziei”? Mocno upraszczając to kampania na rzecz hospicjów, mająca na celu zbieranie środków na ich działalność. W rzeczywistości jednak to szerokie, absolutnie wyjątkowe przedsięwzięcie uwrażliwiające młodych i bardzo młodych ludzi na pomaganie słabszym. Wyjątkowe też pod względem ilości inicjatyw i akcji organizowanych przez same placówki. Zaangażowanie nauczycieli i młodych ludzi, ich pomysłowość oraz efekty działań są niezbitym dowodem na to, że serca mamy wielkie, a bezinteresowne pomaganie jest w genach białostoczan, łomżynian, bielszczan i mieszkańców wielu innych miejscowości województwa.
- Pola Nadziei są tak naprawdę wspólną akcją nas wszystkich. Fundacji, nauczycieli, uczniów, przedszkolaków czy ich rodziców. Razem możemy bardzo wiele. Życie naszych podopiecznych jest zwykle krótsze, ale dzięki akcji możemy sprawić, by nadal było piękne, możemy dać im nadzieję. Dzieci hospicyjne na to wszystko zasługują, a nas samych mogą przy tym bardzo wiele nauczyć – mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”.
Symboliczne pola nadziei, na których placówki sadzą otrzymane od fundacji cebulki żonkili, pojawią się w każdym zakątku województwa. Wiosną kwiaty zakwitną. Pierwsze pola obsadzono pod Bursą Szkolną nr 3 w Łomży i Młodzieżowym Domem Kultury w Białymstoku, gdzie odbyły się inauguracje akcji.
Do kampanii może przystąpić praktycznie każda zainteresowana placówka. Wystarczy pobrać deklarację ze strony fundacji i odesłać ją na adres polanadziei@pomozim.org.pl. Na wymienionej stronie zamieszczone są też wszystkie niezbędne informacje i kontakty. Fundacja aktywnie wspiera wszystkich, którzy zgłoszą swój udział.
- W kolejnej edycji kampanii planujemy kontynuację dotychczasowych działań: zbiórki, konkursy, aukcje, eventy oraz inne aktywności we współpracy z uczestnikami akcji. Bardzo ważna pozostaje też strona merytoryczna, czyli lekcje edukacyjne oraz szkolenia dla wolontariuszy. Mamy głęboką nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna pozwoli nam tym razem zrealizować nasze plany w całości - mówi Joanna Godlewska, koordynator „Pól Nadziei” z Fundacji „Pomóż Im”.
Placówki nagrodzone za szczególne zaangażowanie w edycji 2020/21. Siewcy Nadziei (najwyższe wyróżnienie):
- Zespół Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa w Białymstoku,
- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki nr 16 w Białymstoku,
- Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Mońkach,
- Niepubliczne Przedszkole „Europrymusek” w Białymstoku.
Ordery Nadziei:
- Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku,
- Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Suchowoli,
- Szkoła Podstawowa im. Elizy Orzeszkowej w Sobolewie,
- II Liceum Ogólnokształcące im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.
źródło: Fundacja Pomóż Im
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel