Dodana: 7 lipiec 2021 14:03

Zmodyfikowana: 19 lipiec 2021 13:20

Wakacyjna akcja Caritas - Oaza Dzieci Bożych

Ponad setka dzieci z Białegostoku i okolic wyjechała na oazy organizowane przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. Będą wypoczywać w Domu Rekolekcyjnym w Bogdankach. W tym roku jednym z przewodnich tematów oazowych spotkań będzie ekologia.

Dzieci grają w piłkarzyki.

Program kolonii jest związany z  realizowanymi w tym roku projektami w ramach działań wspólnoty Caritas Laudato si. Będzie zapoznanie z fragmentami „zielonej encykliki” Papieża Franciszka, warsztaty ekologiczne ze św. Franciszkiem, nauka piosenek, gry i zabawy terenowe, konkursy i turnieje oraz czas na wspólną modlitwę.

Dzieci nagrają też piosenkę, do której powstanie teledysk z udziałem uczestników.Projekt Caritas Laudato si powstał w 2019 r jako odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do budzenie ekologicznej wrażliwości.

Jak podkreśla prowadzący kolonie ks. Wojciech Trzaska:

-Zawsze z pustyni ciągnie na oazę. Jest pustynia, jest gorąco, jest źle, serce potrzebuje orzeźwienia, potrzebuje naprawy. Rekolekcje oazowe są takim czasem naprawiania serca - również mojego.

W opiece nad dziećmi pomaga grupa 13 wolontariuszy - animatorów. Wśród nich Łukasz Lasota, którego rola polega m.in. na „zapewnieniu dobrego czasu dla uczestników (…) i przede wszystkim opiece.

-Żeby poczuli tu taką domową atmosferę, żeby chcieli za rok wrócić, żeby mieli dobre wspomnienia z tego czasu – dodaje.

Karol Kurstak, który bierze udział w Oazie już po raz piąty podkreśla, że najbardziej ceni to, że może spędzić czas z Bogiem i poznać nowych ludzi, a z zabaw oazowych lubi śpiew i ligę czyli zawody w zbijaka i piłkarzyki.

Wypoczynek w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas odbywa się w Domu Rekolekcyjnym w Bogdankach. Wyjazd jest dofinansowany przez Miasto Białystok, Kuratorium Oświaty oraz Caritas Polska.

Wakacyjna Akcja Caritas, czyli wyjazdy i kolonie, odbywają się latemw całym kraju. Łącznie 23 diecezjalne Caritas zapewnią lub dofinansują wakacyjny wypoczynek blisko ośmiu tysiącom młodych uczestników kolonii, półkolonii i wycieczek. Środki na Wakacyjną Akcję Caritas pochodzą m.in. ze sprzedaży świec w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, darowizn indywidualnych i SMSów.

 

źródło: Caritas Archidiecezji Białostockiej
oprac.: Aneta Kursa

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook