Pomaganie Za Jechanie. W tym roku na trasie również Polska północno-wschodnia
Grupa miłośników podróży rowerowych połączyła pasję z chęcią niesienia pomocy osobom zmagającym się z ciężkimi chorobami. W tym roku odbędzie się już czwarta edycja stworzonej przez nich akcji charytatywnej „Pomaganie Za Jechanie”. Start już 25 czerwca w Karpaczu. Cykliści pojawią się też m.in. w Białymstoku i Augustowie. Bohaterami tegorocznej akcji są Julia i Karol, podopieczni Fundacji Bread of Life.
Na przygotowania poświęcają swój prywatny czas oraz pieniądze, a tym, co dodatkowo wyróżnia akcję jest fakt, że całość zebranych środków finansowych trafia do dzieci.
Trochę historii
- W 2018 roku miała miejsce pierwsza edycja akcji - skupiła się ona wokół Wiktorii oraz jej Babci dzielnie się nią opiekującej. Trasa przebiegała ze Świnoujścia do Karpacza i wynosiła około 800 kilometrów. Udało nam się uzbierać prawie 5 tysięcy złotych, co jak na debiut było ogromnym sukcesem – wyjaśnia Michał Majchrzak z zespołu Pomaganie Za Jechanie.
W 2019 roku ekipa przejechała trasę z Karpacza do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Bohaterami były Wiktoria oraz Zoja, dla których zebrano ponad 4 tys. złotych.
W 2021 roku (po pandemicznej przerwie) pasjonaci dwóch kółek i pomagania pokonali prawie półtora tysiąca kilometrów na trasie z Elbląga do Lublina i dalej przez Sandomierz, Kielce i Częstochowę, aż do osady Koniec Świata w gminie Kraszewice.
- 2022 przyniósł przełom w organizowaniu naszej akcji charytatywnej – tym razem ekipa nie składa się z dwóch osób, lecz aż z siedemnastu osób! Bohaterami tegorocznej akcji będą Julia z Kalisza i Karol z Nowych Skalmierzyc, podopieczni Fundacji Bread of Life – informuje Michał Majchrzak.
IV edycja
Pomysł na tegoroczną akcję, której start zaplanowano na 25 czerwca to rowerowa sztafeta wokół Polski. Na liczącą ponad 3 tysiące kilometrów trasę wyruszą: Renata, Michał, Iza, Krzysztof, Rafał, Maciej, Adrian, Michał, Witek, Ronald, Patryk, Marlena, Anna, Dominik oraz Iza.
Zmagania na dwóch kółkach rozpoczną się w Karpaczu, gdzie Krzysztof i Rafał ruszą w kierunku Świnoujścia, aby dotrzeć tam 2 lipca.
Tego dnia pałeczkę-maskotkę przejmie Maciej oraz Adrian, którzy ruszą w podróż do Gdańska, by następnie 6 lipca zmagania podjęło trio w składzie Iza, Renata i Michał. Ta trójka zmierzać będzie przez wschodnie tereny Polski do Lublina. Na trasie znajdują się m.in. Augustów i Białystok. W Lublinie, 15 lipca spotkają się z Ronaldem i Patrykiem wybierającymi się do Rzeszowa. 19 lipca w stolicy Podkarpacia będzie miało miejsce przekazanie maskotko-pałeczki Marlenie i Ani, które udają się w kierunku Częstochowy. W tym miejscu 24 lipca oczekiwać na nie będą Iza i Dominik, ostatni skład sztafety, którzy zwieńczą wysiłek całego zespołu w Jeleniej Górze.
Pałeczką w sztafecie będzie Helpuś, maskotka zaprojektowana przez Igora w konkursie plastycznym dla dzieci, a wykonana przez mistrzynię rękodzielnictwa, panią Annę.
Jak wspomóc?
Podczas całej wyprawy będzie możliwość finansowego wsparcia dowolnej ilości przejechanych kilometrów, gdzie 1km to równowartość 1zł. Wpłaty można dokonać na specjalnie utworzone przez fundację konto, które zostanie aktywowane na około miesiąc przed rozpoczęciem wyjazdu. Szczegółowe informacje o tym gdzie należy dokonać wpłat, będą zawarte na stronie fundacji i w mediach społecznościowych.
Po ukończeniu sztafety rozpocznie się etap licytacji zebranych do tej pory przedmiotów przekazanych przez sponsorów osoby prywatne oraz te ze świata showbiznesu. Istnieje również szansa wylicytowania samego Helpusia.
Michał Majchrzak zaznacza, że możliwość noclegu oraz poznanie mieszkańców miejscowości mijanych na trasie byłyby dużym wsparciem dla cyklistów. Obecnie trwają poszukiwania miejsc noclegowych, np. namiotowych.
- Wszelka pomoc na trasie mile widziana! Propozycje można składać na adres mailowy lub fanpage. Zależy nam również na jak największej promocji naszego wydarzenia, ponieważ wierzymy, że im więcej osób o nas dowie się, tym może się to przełożyć na zebranie większych środków finansowych – apeluje Ekipa Pomaganie Za Jechanie.
źródło: Fundacja Pomaganie Za Jechanie
oprac.: Aneta Kursa