Białostockie Hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” dziękuje darczyńcom
Między innymi książki, gry oraz gadżety z logiem Województwa Podlaskiego trafią do osób, które wspomagają kampanię informacyjną dotyczącą przekazania części odprowadzanego podatku na rzecz Hospicjum „Domu Opatrzności Bożej” w Białymstoku. Upominki przekazane przez samorząd województwa w piątek (6 maja) w urzędzie marszałkowskim odebrała je Barbara Klem, wolontariuszka i członek Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Białymstoku.
Datki z 1% podatku dochodowego to ważna część środków, z których utrzymywane jest białostockie hospicjum dla dorosłych „Dom Opatrzności Bożej”. Pomaga w tym prowadzona od kilkunastu lat kampania banerowa. Co roku osoby, które zgadzają się na bezpłatne zawieszanie banerów na swoich posesjach, otrzymują drobne upominki jako symboliczne podziękowania. W tym roku będzie podobnie.
– W tym roku urząd marszałkowski włączył się w tę akcję po raz kolejny. Jestem bardzo wdzięczna, ta pomoc na pewno się przyda – mówiła Barbara Klem.
Barbara Klem od 12 lat pracuje jako wolontariusz w hospicjum dla dorosłych w Białymstoku. Głównie nad pozyskiwaniem funduszy na jego działalność. Dzięki sponsorom bezpłatnie drukuje banery i rozwiesza je w mieście. W tym roku w pomoc w kampanii włączyło się 40 osób – to do nich trafią upominki.
Akcja przekazywania 1% podatku jest w tym roku zakończona, ale pomoc jest potrzebna w dalszym ciągu. Informacje o tym, jak przekazać datek na działalność hospicjum znaleźć można na stronie internetowej placówki.
***
W białostockim hospicjum do dyspozycji jest 70 łóżek dla chorych, zatrudnia ono 150 pracowników oraz ponad stu wolontariuszy. Rocznie pod opieką ma blisko tysiąc chorych.
TPCH „HOSPICJUM” w Białymstoku powstało w 1987 r. i prowadzi obecnie dwie placówki skierowane na opiekę nad ciężko chorymi, szczególnie z zaawansowaną chorobą nowotworową. Początkowo funkcjonowała tylko opieka domowa, a w 1992 r. uruchomione zostało pierwsze w kraju hospicjum stacjonarne przy ul. Świętojańskiej 1c, gdzie znalazło miejsce pięciu chorych.
tekst i fot.: Paulina Tołcz
red.: Paulina Dulewicz