Dodana: 7 grudzień 2016 15:12

Zmodyfikowana: 8 grudzień 2016 08:36

„Świętoszek” Moliera na scenie Teatru Szkolnego w Białymstoku

Trwają ostatnie przygotowania do premiery spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. Tym razem na scenie Teatru Szkolnego zobaczymy „Świętoszka” Moliera. Reżyserią przedstawienia zajął się Paweł Aigner, doskonale znany białostockiej publiczności reżyser takich teatralnych hitów jak „Kandyd” czy „Texas Jim”. Premiera w najbliższą sobotę, 10 grudnia o 18.00.

Ilustracja do artykułu akademia teatralna-13.jpg

- „Świętoszek” to znakomity materiał na spektakl dyplomowy – mówił podczas konferencji prasowej Paweł Aigner - Przy wyborze materiału, szkoła czy reżyser kierują się walorami edukacyjnymi. Zwracamy uwagę czy są odpowiednie role nad którymi praca będzie miała dla studentów walor dydaktyczny. U Moliera jest cała hierarchia i bogactwo postaci potrzebne aby pracować nad rolą, aby pokazać jak tę role się buduje.
Reżyser przyznał, że na wybór  sztuki miały wpływ jego własne zainteresowania Molierem.
- Nikt nie potrafił takim uderzeniem w codzienność dotykać spraw ogólnych – mówił – Jest wciąż aktualny i prawdziwy. Być może dlatego właśnie teraz został usunięty z szkolnych lektur.

Muzyka, scenografia, kostiumy - to wszystko wskazuje na to, że będzie to prawdziwa podróż przez epokę, choć jak podkreśla Paweł Aigner nie należy się spodziewać teatru barokowego.
Do oryginalnego tekstu Moliera zostały wkomponowane utwory Ignacego Krasickiego, które wykonują soliści  OiFP.

Premiera spektaklu już w sobotę 10 grudnia o godzinie 18.00 na scenie Teatru Szkolnego w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku ul. Sienkiewicza 14

Kolejne spektakle:

12 grudnia ( poniedziałek)  godz.9:00

13 grudnia ( wtorek ) godz.9:00 

15 grudnia ( czwartek ) godz.13:00

16 grudnia (piątek) godz. 19.30

17 grudnia (sobota) godz. 18.00

18 grudnia  (niedziela) godz. 18.00

19 grudnia ( poniedziałek ) godz. 9:00

20 grudnia (wtorek) godz. 9.00

Zaplanowano również prezentacje w kolejnych miesiącach.

ak / fot. i video mk

facebook