Dodana: 6 sierpień 2022 12:08

Zmodyfikowana: 8 sierpień 2022 12:10

Uczestnicy 16. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania” zwiedzali operę

– To największa instytucja kultury w północno-wschodniej Polsce – mówił członek zarządu województwa Marek Malinowski do uczestników festiwalu. W sobotę, 6 sierpnia, blisko 200 gości z różnych stron świata, m.in. Indii czy Meksyku, odwiedziło Operę i Filharmonię Podlaską - Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku. Był to jeden z punktów bogatego programu festiwalu, którego partnerem jest Województwo Podlaskie.

Uczestnicy festiwalu pozowali do zdjęcia z Markiem Malinowskim

– To instytucja szczególna, ponieważ łączy działalność opery, filharmonii, teatru i sceny estradowej. To również miejsce wystaw, konferencji i pokazów ­– mówił Marek Malinowski.

Opowiedział zebranym pokrótce o strukturze i działalności placówki, o jej celach i osiągnięciach.

–­ Jest mi niezmiernie miło, że możemy was gościć dzisiaj w tym szczególnym miejscu – dodał członek zarządu.

Już po raz ósmy w historii festiwalu jego uczestnicy zwiedzali operę.

– Za każdym razem robi na uczestnikach wrażenie. To jeden z najładniejszych obiektów kulturowych w regionie. Mamy się czym pochwalić – stwierdził Mirosław Szymański, kierownik artystyczny Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki” oraz główny organizator festiwalu „Podlaskie Spotkania”.

A sam festiwal rozpoczął się 2 sierpnia i potrwa do niedzieli, 7 sierpnia. To święto folkloru w wydaniu międzynarodowym. Jego ideą jest poznanie różnorodności kulturowej świata, kultywowanie tradycji i folkloru i przede wszystkim promocja zwyczajów, historii i piękna Podlaskiego.

W tej edycji biorą w nim udział ludowe zespoły z Polski i z zagranicy: Czech, Indii, Kolumbii, Meksyku oraz Ukrainy. Koncerty odbywają się w malowniczych miejscowościach województwa, m.in. w Brańsku, Bielsku Podlaskim, Boćkach, Wysokiem Mazowieckiem i Ciechanowcu.

Jednak oprócz prezentacji artystycznych na scenach, uczestnicy festiwalu poznają również ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne w regionie, m.in.: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie czy właśnie operę w Białymstoku.

Gala finałowa „Podlaskich Spotkań” już w niedzielę, 7 sierpnia, w Brańsku, gdzie również zainaugurowano imprezę. Swoją obecność na niej zapowiedział już Marek Malinowski.

– Do zobaczenia w Brańsku – powiedział na zakończenie spotkania w operze i życzył wszystkim uczestnikom festiwalu powodzenia zarówno na scenie, jak i poza nią.

Więcej na stronie festiwalu

Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook