Dodana: 1 sierpień 2022 19:11

Zmodyfikowana: 1 sierpień 2022 19:11

Królewski Tykocin – muzyka, śpiew, film i spacery wzdłuż Narwi

To były trzy dni wypełnione muzyką, śpiewem i pokazami filmowymi – w sobotę, 30 lipca, zakończyła się 10. edycja tykocińskiego festiwalu „Królewskie śpiewanie. Muzyka, Śpiew i Film”. Gwiazdą wieczoru była Justyna Steczkowska, a Samorząd Województwa Podlaskiego – partnera strategicznego wydarzenia - reprezentował wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz. Finał jubileuszowej edycji królewskiego śpiewania był też okazją do dwóch ważnych dla gminy Tykocin ceremonii: oficjalnie otwarto ścieżkę edukacyjną biegnącą wzdłuż Narwi i podpisano umowę partnerstwa pomiędzy Gminą Tykocin i litewskim Rejonem Lazdijai.

DJI_0110.jpg

Oba samorządy współpracują ze sobą od kilku lat w ramach unijnego programu transgranicznego. Podpisana w sobotę umowa jest niejako kontynuacją dotychczasowej współpracy.

– To wspaniały przykład współdziałania pomiędzy samorządami, a to jest warunek, aby z powodzeniem realizować wspólne projekty. Życzę dobrej współpracy i wierzę, że przed wami jeszcze wiele ambitnych przedsięwzięć – mówił wicemarszałek Łukaszewicz.  

wicemarszałek Łukaszewicz

Satysfakcji z podpisanej umowy partnerstwa z Tykocinem nie kryła mer Rejonu Lazdijai Ausma Miškinienė zaznaczając, że podpisanie dokumentu to „historyczna chwila” zwieńczająca dotychczasową, trzyletnią współpracę i perspektywa na przyszłość.  

Grupa ludzi stoi na schodach.

Zwróciła się również z apelem nie tylko do władz Tykocina i województwa, ale również do mieszkańców: – Chrońcie swoją odmienność i wyjątkowość.

Podpisanie umowy umiliły występy zespołu folklorystycznego z Łap. 

Kobiety w strojach ludowych.

Spacer wzdłuż Narwi

Jednym z efektów tej współpracy jest właśnie ścieżka nad Narwią, którą oficjalnie otwarto właśnie w sobotę, przy akompaniamencie orkiestry dętej. 

Jak informował burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński szlak składa się z dwóch części: jedna z nich był a realizowana z programu transgranicznego Polska - Litwa właśnie z Lazdijai. 

– Natomiast druga część została wykonana tylko dlatego, że samorząd województwa pomógł i gmina otrzymała pieniądze na tę drugą część. W sumie cały projekt kosztował 4 mln zł i na pewno sami nie bylibyśmy w stanie tego wykonać – mówił.  

Z budżetu województwa przekazano na budowę ścieżki 1,5 mln złotych. 

otwarcie ścieżki edukacyjnej

Szlak biegnie wzdłuż malowniczego brzegu Narwi i jest niewątpliwie ogromną atrakcją Tykocina. Wzdłuż trasy ustawione zostały ławki i lampy solarne. Przy ścieżce umieszczono tablice informacyjne, przeznaczone dla turystów i lokalnych pasjonatów historii. Na tablicach widnieją różne ciekawostki związane z Tykocinem. Podzielone je na cztery kategorie tematyczne: osoby związane z Tykocinem, zabytki, roślinność i zwierzęta.

– Niezwykłe miasteczko, niezwykła jego historia i teraz ten deptak, którym można wędrować, czytać te wszystkie ciekawe informacje, albo, a może przede wszystkim zanurzyć w tym pięknym krajobrazie. Jestem zachwycona – mówiła pani Elżbieta, która do Tykocina przyjechała na koncert Justyny Steczkowskiej i przy okazji odkryła szlak wzdłuż Narwi.

Finał królewskiego śpiewania

Koncert Justyny Steczkowskiej

A występ jednej z największych współczesnych gwiazd polskiej piosenki w sobotę do Tykocina przyciągnął mnóstwo ludzi. Justyna Steczkowska została zaproszona jako gwiazda kończącej się w sobotę 10. edycji festiwalu „Królewskie śpiewanie. Muzyka, Śpiew i Film”.

– Przyjechałyśmy z Białegostoku i nie możemy doczekać się już jej występu, ale tu w Tykocinie jest tyle do oglądania, że nie można się nudzić – mówiły napotkane fanki Justyny Steczkowskiej.

Koncert Justyny Steczkowskiej

Koncerty „Królewskiego śpiewania” tradycyjnie odbywały na dziedzińcu restauracji „Alumnat”. Gośćmi tej edycji byli także m.in. znany tykocińskiej publiczności duet: Edyta Krzemień i Damian Aleksander, zespół Zagan Acoustic oraz soliści Weronika Bochat, Maciej Miecznikowski i Jacek Kotlarski. W tym roku, z okazji jubileuszu, rozszerzono jego formułę o propozycje filmowe.

Obok znakomitej muzyki w mistrzowskim wykonaniu można było obejrzeć dobre polskie filmowe produkcje, które wyświetlano w zabytkowym kinie Hetman. 10. edycję tykocińskiego festiwalu zakończył pokaz sztucznych ogni. 

 

Aneta Kursa
fot.: Paweł Krukowski, Kamil Timoszuk 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook