Inne

 • Hołd złożony Sybirakom. Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru

  Ilustracja do artykułu Mini.jpg
  2021-09-19 18:06:56

  To jedyne takie miejsce w kraju poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX w. byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego. W otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w piątek, 17 września, w 82. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, wziął udział prezydent Andrzej Duda, prof. Piotr Gliński – Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a list do uczestników uroczystości, wśród których było wielu Sybiraków, skierował premier Mateusz Morawiecki. Samorząd województwa reprezentował marszałek Artur Kosicki.

 • Wystawa „Wiele dróg – jeden cel. Ku Niepodległej” zawitała do Kolna

  Ilustracja do artykułu kolnooo.jpg
  2021-09-17 17:12:20

  Wystawę "Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej" w Kolnie można już oglądać przed urzędem miasta. Jej oficjalne otwarcie odbędzie się w poniedziałek, 20 września o godz. 14.30. Wystawa ukazuje wydarzenia ważne dla historii regionu i kraju, które są związane z procesem odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

 • Więcej tańca w stolicy regionu. OiFP operatorem programu „Przestrzenie Sztuki”

  Ilustracja do artykułu 02_opera_2021.jpg
  2021-09-17 11:24:59

  Podlascy artyści niezależni zyskali ośrodek, w którym będą mogli realizować nowatorskie projekty taneczne. O szczegółach inicjatywy poinformowali podczas czwartkowej (16.09) konferencji: Violetta Bielecka, p.o. dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP), Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Karolina Garbacik – członek zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca i konsultant merytoryczny „Przestrzeni Sztuki Białystok”.

 • Inauguracja Klubu Sztuki Filmowej i Teatralnej

  Ilustracja do artykułu W dobrym tonie (4 of 25).jpg
  2021-09-16 18:47:56

  Planowane są pokazy filmowe, dyskusje miłośników kina, a także przedstawienia amatorskich grup teatralnych. W czwartek, 16 września, Klub Sztuki Filmowej i Teatralnej stworzony przez Fundację w Dobrym Tonie, uroczyście zainaugurował działalność. Na tę okazję list przysłał wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński. W spotkaniu wziął udział marszałek Artur Kosicki.

 • 40. MFMC „Hajnówka 2021” w Białymstoku

  Ilustracja do artykułu fragment plakatu.jpg
  2021-09-16 11:25:44

  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”(MFMC) jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów. Tegoroczna, jubileuszowa 40. edycja Festiwalu odbędzie się w Białymstoku w dniach 21-26 września. W Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2 zaprezentują się chóry z całego świata. Partnerem wydarzenia jest Województwo Podlaskie.

 • Rozpoczął się 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

  Ilustracja do artykułu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej 2021 (13).jpg
  2021-09-14 14:07:21

  Koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego zainaugurował tegoroczną edycję Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek (13.09) w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce. Uczestniczyli w nim reprezentanci władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy, dostojnicy kościoła katolickiego i duchowni cerkwi prawosławnej z Metropolitą Warszawskim i całej Polski Sawą na czele. Samorząd Województwa Podlaskiego, który jest partnerem wydarzenia, reprezentował marszałek Artur Kosicki.

 • 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

  40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal
  2021-09-09 12:43:59

  Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej, Hajnowski Dom Kultury oraz Parafia Św. Trójcy w Hajnówce zapraszają na 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, który odbędzie się w dniach 13-18.09.2021 r. w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce.

 • Przeszłość jest na wyciągnięcie ręki – „Dziady. Lament Pogranicza”

  Fragment plakatu Dziady: Lament Pogranicza.
  2021-09-06 10:08:54

  - Czy teatralne odtworzenie niegdyś powszechnego rytuału jest możliwe? Uważamy, że tak. Zbierając zachowane resztki rytuału „dziadów” oraz tradycyjnych lamentacji żałobnych, spróbowaliśmy go odtworzyć - mówi Konrad Szczebiot dyrektor Knyszyńskiego Ośrodka Kultury i zaprasza na spektakl „Dziady. Lament Pogranicza”. Przedstawienie w reżyserii Grzegorza Suskiego będzie można zobaczyć 10 września, o godz. 18.30 w Sadzie domu Piaseckich przy ul. Kościelnej 6 w Knyszynie. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Podlaskie.

 • Podlaski kryminał w kinie Helios. Odbyła się premiera filmu "Czarna dama"

  Kobieta z rewolwerem
  2021-09-03 14:54:14

  Opowieść o międzywojennym Białymstoku, lokalnym półświatku i tajemniczej sekcie. To wszystko zobaczymy w „Czarnej Damie”. Film, po czwartkowej (02.09) premierze, jest dostępny na ekranach białostockich kin, pokazy odbędą się także w kinach w regionie. Kryminał został w całości zrealizowany przez podlaskich twórców, a powstał dzięki finansowemu wsparciu m.in. samorządu województwa.

 • Zbliża się Festiwal Literacki Zebrane

  Białe litery w ramce. Trzy litery wychodzą poza ramkę. Widoczne liczby. Tło czarne
  2021-09-02 15:33:26

  To czas książek, na który czekają czytelnicy z regionu. Do Białegostoku przyjadą gwiazdy literatury, które przez pięć dni będą rozmawiać o dobrej i ambitnej książce. 12. edycja festiwalu trwać będzie od 7 do 11 września br. Spotkania z pisarzami, a także koncert Mikołaja Trzaski tradycyjnie odbędą się w klubie Zmiana Klimatu przy ul. Warszawskiej 6. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

facebook