StuKoT zaprasza na premierę spektaklu „Grzegorz Dyndała”
XVII-wieczną komedię Moliera będzie można obejrzeć w piątek, 10 grudnia w auli im. Janusza Korczaka na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20. Początek o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.
„Grzegorz Dyndała”, czyli mąż pognębiony to komedia Moliera, która po raz pierwszy została wystawiona w 1668 r. w Wersalu przez samego autora w obecności Ludwika XVI. Grzegorz to bogaty chłop, który z próżności i snobizmu ożenił się z córką biednego szlachcica. I tu zaczynają się problemy: żona Aniela go zdradza, teściowie nie szanują, a przeżyciom tytułowego bohatera zaczyna towarzyszyć słynne już powiedzenie: „Oj, Grzegorzu, Grzegorzu, głupstwoś palnął największe pod słońcem”.
Czy uda mu się „załatać dziury szlacheckiego majątku” i „okupić zaszczyt ręki” jego żony, Anieli? Odpowiedzi udzieli działające na Uniwersytecie w Białymstoku Studenckie Koło Teatralne StuKoT, które postanowiło przenieść sztukę Moliera na scenę. Premierę spektaklu będzie można obejrzeć już w najbliższy piątek, 10 grudnia w auli im. Janusza Korczaka na Wydziale Nauk o Edukacji UwB przy ul. Świerkowej 20 (budynek C). Początek o godz. 18. Wstęp wolny.
– Wybór spektaklu nie jest przypadkowy. Zdecydowaliśmy się na komedię, bo w trudnych czasach teatr powinien być w pewnym sensie uskrzydlający. A „Grzegorz Dyndała” bawi i uczy już ponad 300 lat. To z tej sztuki pochodzi znane powiedzenie „Sam tego chciałeś Grzegorzu” – mówi Tomasz Krynicki, prezes StuKoTu, który jest nie tylko współreżyserem spektaklu (wspólnie z Mariolą Wojtkiewicz), ale także będzie można zobaczyć go na scenie.
Dodaje, że spektakl jest efektem początkowo zdalnej i trudnej pracy całego zespołu w ostatnim roku:
– Udało nam się działać „na przekór pandemii” i przygotowywać się w przestrzeni scenicznej. Serdecznie zapraszamy wszystkich na piątkową premierę.
Warto pamiętać, że w trakcie spektaklu będą przestrzegane zasady reżimu sanitarnego.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia.
źródło i fot.: Uniwersytet w Białymstoku
oprac.: Paulina Tołcz