Pogranicze zaprasza na spotkanie z cyklu „Opowieści o współistnieniu”
W sobotę 5 grudnia gościem Kawiarni "Piosenka o porcelanie" będzie Janusz Makuch. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Czyżewski
Janusz Makuch - współtwórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Urodził się w 1960 roku w Puławach. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Nagrodzony dyplomem Ministerstwa Spraw Zagranicznych za zasługi na polu promowania Polski poza granicami kraju (2003), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w zachowaniu kultury żydowskiej (2008), laureat Nagrody im. Ireny Sendler, fundowanej przez Fundację Taubego (2008).
5 grudnia (sobota) 2015 roku, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie
O Festiwalu:
Pierwszy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie została zorganizowany w roku 1988. Miał on ogromne znaczenie symboliczne, był poświęcony kulturze, która została skazana na zapomnienie w komunistycznej Polsce.
Stopniowo Festiwal rozwinął się w znane na całym świecie, coroczne międzynarodowe wydarzenie, prezentujące współczesną kulturę żydowską z Izraela i Diaspory. Trwa 10 dni, które wypełnione są prawie 200 wydarzeniami - koncertami, warsztatami, wykładami, wystawami. Każdego roku przyciąga około 150 artystów i 30-tysięczną publiczność z całego świata. Wszyscy oni przyczyniają się do budowania świata wolnego od antysemityzmu, pełnego szacunku dla odmiennych kultur, religii i poglądów.
W 2006 roku Stowarzyszenie FKŻ otrzymało nagrodę Sergio de Mello za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur, przyznawaną przez kapitułę, w skład której wchodzą m.in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasador Brazylii i Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.
Festiwal Kultury Żydowskiej to wspaniałe wydarzenie artystyczne o wielkim znaczeniu dla promocji kultury żydowskiej i tolerancji zostało również dostrzeżone przez prasę zagraniczną, m.in. przez The New York Times, International Herold Tribune, La Stampa, Ha’aretz, The Huffingtn Post, Maariv, The Guardian.