Dodana: 5 grudzień 2015 12:52

Zmodyfikowana: 5 grudzień 2015 12:52

Pogranicze zaprasza na spotkanie z cyklu „Opowieści o współistnieniu”

W sobotę 5 grudnia gościem Kawiarni "Piosenka o porcelanie" będzie Janusz Makuch. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Czyżewski

Ilustracja do artykułu Janusz Makuch zaproszenie.jpg

Janusz Makuch - współtwórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Urodził się w 1960 roku w Puławach. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Nagrodzony dyplomem Ministerstwa Spraw Zagranicznych za zasługi na polu promowania Polski poza granicami kraju (2003), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w zachowaniu kultury żydowskiej (2008), laureat Nagrody im. Ireny Sendler, fundowanej przez Fundację Taubego (2008).

5 grudnia (sobota) 2015 roku, godz. 18.00

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

O Festiwalu:

Pierwszy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie została zorganizowany w roku 1988. Miał on ogromne znaczenie symboliczne, był poświęcony kulturze, która została skazana na zapomnienie w komunistycznej Polsce.

Stopniowo Festiwal rozwinął się w znane na całym świecie, coroczne międzynarodowe wydarzenie, prezentujące współczesną kulturę żydowską z Izraela i Diaspory. Trwa 10 dni, które wypełnione są prawie 200 wydarzeniami - koncertami, warsztatami, wykładami, wystawami. Każdego roku przyciąga około 150 artystów i 30-tysięczną publiczność z całego świata. Wszyscy oni przyczyniają się do budowania świata wolnego od antysemityzmu, pełnego szacunku dla odmiennych kultur, religii i poglądów.

W 2006 roku Stowarzyszenie FKŻ otrzymało nagrodę Sergio de Mello za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur, przyznawaną przez kapitułę, w skład której wchodzą m.in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasador Brazylii i Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Festiwal Kultury Żydowskiej to wspaniałe wydarzenie artystyczne o wielkim znaczeniu dla promocji kultury żydowskiej i tolerancji zostało również dostrzeżone przez prasę zagraniczną, m.in. przez The New York Times, International Herold Tribune, La Stampa, Ha’aretz, The Huffingtn Post, Maariv, The Guardian. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook