Dodana: 1 grudzień 2016 11:30

Zmodyfikowana: 1 grudzień 2016 11:30

Kwintet dęty La Vanagloria i Andreę Szántó na scenie OiFP

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w piątek 2 grudnia na kolejny koncert z cyklu Camerata+. Tym razem usłyszymy Kwintet dęty La Vanagloria oraz węgierską solistkę Andreę Szántó.

Ilustracja do artykułu Szanto3.jpg

W pierwszej części koncertu usłyszymy dawne tańce węgierskie oraz pieśni z cyklu “Kosz owoców” Ferenca Farkasa. W drugiej – “Summer Music” na kwintet dęty op. 31 Samuela Barbera, Kwintet na instrumenty dęte Wojciecha Kilara oraz Trzy krótkie utwory na kwintet dęty Jacquesa Iberta.

 

Cykl koncertów Camerata+ to pomysł Pawła Kotli, kierownika artystycznego OiFP, na kameralne piątki o wyjątkowym, klimatycznym charakterze. Instrumentaliści OiFP, zafascynowani muzyką kameralną, dzielą się wówczas z białostocką publicznością radością koncertowania z najlepszymi gościnnymi artystami światowych scen.

 

Andrea Szántó urodziła się na Węgrzech, jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. Zdobyła pierwszą nagrodę ex aequo w pierwszej edycji Barock Singing Competition na Węgrzech i otrzymała specjalną nagrodę węgierskiej telewizji. Dwukrotnie otrzymała stypendium, by wziąć udział w Pacific Music Festival w Japonii i uhonorowano ją nagrodami imienia Annie Fischer i Margit Szilvássy. Po studiach została zaangażowana przez Węgierską Operę Państwową w Budapeszcie i była artystką Bielefeld Theatre. Od 13 lat jest solistką National Theatre Mannheim. W repertuarze ma partie m.in. księżniczki Eboli z „Don Carlosa”, Amneris z „Aidy”, Preziosilli z „Mocy przeznaczenia” G. Verdiego, Elisabetty z „Marii Stuardy” G. Donizettiego, Adalgizy z „Normy” V. Belliniego, Judyty z „Zamku Sinobrodego” B. Bartóka, Maryny z „Borysa Godunowa” M. Musorgskiego, Carmen z „Carmen” G. Bizeta i wiele innych. Występowała pod batutą znakomitych dyrygentów m.in.: Ch. Eschenbach, T. Vásáry, Á. Fischer, I. Fischer, K. Kobayashi, H. Williams, K. Karabits, D. Ettinger, H. Böck, Sir R. Armstrong. Na scenie współpracowała z takimi reżyserami, jak H. Neunfels, A. Engel, Ch. Alden, A. Freyer, J.D. Herzog. Występowała na wielu festiwalach i scenach świata, m.in. na festiwalu Bregenzer Festspiele we Frankfurcie nad Menem, w Hanowerze, Wiesbaden, Norymberdze i Kolonii (Niemcy), w Operze Szkockiej w Glasgow oraz w Edynburgu (Wielka Brytania), w Teatrze Państwowym w Graz, w Wiedniu (Austria), na Budapest Spring Festival (Węgry), w Tuluzie (Francja), w Zagrzebiu (Chorwacja), w Kijowie (Ukraina) oraz w Sapporo i Tokio (Japonia).

 

Kwintet dęty La Vanagloria powstał w październiku 2013 roku. W jego skład wchodzą soliści – instrumentaliści, na co dzień związani z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Ideą artystyczną zespołu jest wzbogacenie codziennej orkiestrowej współpracy o nowe, muzyczne doświadczenia gry w zespole kameralnym oraz ukazywanie piękna wspólnego brzmienia instrumentów poprzez prezentowanie szerokiego repertuaru na kwintet dęty – zarówno kompozycji oryginalnych, jak i transkrypcji. W planach zespołu jest także nagranie płyty z utworami przeznaczonymi na ten skład instrumentalny autorstwa kompozytorów polskich. Nazwa kwintetu – la vanagloria (hiszp. próżność) – nawiązuje do mitu o Narcyzie, młodzieńcu zachwycającym się swym odbiciem zauważonym w tafli strumienia. Z przymrużeniem oka można opowieść tę odnieść do muzyków, którzy co dzień swą grą przekonują siebie i słuchaczy o doskonałości muzyki, a swymi umiejętnościami kontemplują jej piękno każdego dnia.

 

KONCERT KAMERALNY Z CYKLU CAMERATA+

2 GRUDNIA 2016

SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | godz. 19.00

 

Ferenc Farkas (1905–2000)

Dawne tańce węgierskie

Intrada

Lassù (Lento)

Làpockas tànc

Chorea

Ugròs

 

Ferenc Farkas (1905–2000)

„Gyümölcskosár” (Pieśni „Kosz owoców”)

1. Gàspàr – Kaspar

2. Làdika – Magiczne pudełko

3. Marasztalàs – Promienie słońca

4. Falusi reggel – Poranek na wsi

5. Mondòka – Fiołek

6. A köbéka – Żaba z kamienia

7. Altatòdal – Kołysanka

8. Szàncsengö – Kulig

9. Békakiràly – Żabi król

10. A tündér – Wróżka

11. Paprika Jancsi szerenàdja – Serenada Arlekina

12. Déli felhök – W chmurach

 

***

Samuel Barber (1910–1981)

„Summer Music” („Muzyka lata”) na kwintet dęty op. 31

Wojciech Kilar (1932–2013)

Kwintet na instrumenty dęte

Sinfonia

Scherzo

Chorale variée (Chorał z wariacjami)

Rondo

 

Jacques Ibert (1890–1962)

Trois pièces brèves (Trzy krótkie utwory) na kwintet dęty

Allegro

Andante

Assez lent – Allegro scherzando

Andrea Szántó sopran

Kwintet dęty La Vanagloria

Kinga Pancerz flet

Luca Neccia obój

Paweł Waśkowski klarnet

Marek Kit fagot

Tomasz Czekała waltornia

 

Fot. Nanasi Tamas

facebook