Dodana: 29 październik 2015 14:35

Zmodyfikowana: 29 październik 2015 14:35

Emocjałki, czyli jak sobie radzić z wielkimi uczuciami. Białostocki Teatr Dramatyczny tym razem dla najmłodszych

Nie byłoby „Emocjałek” gdyby nie zapał Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej, a właściwie, gdyby nie zachwyt jej córek nad wspaniałą książką „Wielka księga uczuć” Grzegorza Kasdepke. Dużo emocji, ale nie mniej dobrej zabawy – zapowiadają twórcy spektaklu najnowszą produkcję białostockiego Teatru Dramatycznego.

Ilustracja do artykułu 1280166_resized_0.jpg

W spektaklu, którego prapremiera odbędzie się w najbliższy czwartek 29 października, zobaczymy wychowawczynię Miłkę (gościnnie Dorota Białkowska) i dwóch przedszkolaków Rozalkę (w tej roli sama Justyna Godlewska-Kruczkowska) i Bodzio (Rafał Olszewski). Na scenie – wspólnie z małymi widzami, bo spektakl ma charakter interaktywny – będziemy się zmagać z najrówniejszymi emocjami: i tymi dobrymi i tymi złymi. I wspólnie z artystami próbować sobie z nimi radzić. Bo czy można płakać z radości i smutno się śmiać? Czy strach da się przestraszyć, a niepokój zaniepokoić? Jak pokonać wstrętny wstręt i pokochać szpinak albo groszek z marchewką?

- Tak naprawdę nie umiem odpowiedzieć skąd się wzięły „Emocjałki”. Czy z tęsknoty za dzieciństwem, czy może za dawnymi czasami, kiedy miałam ogromne szczęście grać Gerdę, Kopciuszka i wiele innych postaci z repertuaru dziecięcego – przyznaje Justyna Godlewska-Kruczkowska. – A może dlatego, że w moim życiu pojawiły się dwie niesforne dziewczynki…

Za scenariusz, reżyserię i scenografię odpowiada Adam Biernacki. „Emocjałki” to niepowtarzalne, multimedialne, interaktywne, współtworzone przez dzieci, przedstawienie dla najmłodszych i jedyna okazja do scenicznego spotkania z  bohaterami kultowej „Wielkiej księgi uczuć” Grzegorza Kasdepke.

Przedstawienie zrealizowane jest w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I to dzięki temu przedstawienie prezentowane będzie od stycznia do czerwca 2016 r. w 30 placówkach oświatowych województwa podlaskiego.

- Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach i przedszkolach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych – mówi Monika Bania, która zajmuje się współpracą teatru ze szkołami. - Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl można obejrzeć:
  • 29 października o godz. 18.00 (spektakl dla dzieci - premiera)
  • 30 października o godz. 11.00 (spektakl dla dzieci - wejściówek brak)
  • 31 października o godz. 13.00 (spektakl dla dzieci - wejściówek brak)

Prapremiera: 29 października 2015 r. 

Scena: foyer

Czas trwania spektaklu: ok. 50 min

Realizatorzy: 

Scenariusz, reżyseria i scenografia - Adam Biernacki

na podstawie "Wielkiej księgi uczuć" Grzegorza Kasdepke z wykorzystaniem wierszy Danuty Wawiłow i Natalii Usenko

Asystent reżysera - Justyna Godlewska-Kruczkowska

Asystent scenografa - Jagoda Niewiadomska

Kostiumy - Ilona Rechnio

Muzyka - Konrad Wantrych

Wizualizacje - Michał Mróz

Obsada:
Dorota Białkowska (gościnnie)
Justyna Godlewska-Kruczkowska
Rafał Olszewski

Do realizacji spektaklu wykorzystano prace plastyczne oraz literackie uczniów klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. J. Iwaszkiewicza w Białymstoku, przygotowane pod opieką wychowawczyni - Katarzyny Sadowskiej.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook