Dodana: 6 listopad 2015 14:05

Zmodyfikowana: 10 listopad 2015 09:44

„Alfabet Teatru” jako książka, gra planszowa i aplikacja na smarfony

"Alfabet Teatru" to zamknięty program artystyczno-edukacyjny skierowany do młodszych odbiorców. Zdolna dramaturg - Marta Guśniowska stworzyła zbiór pojęć odnoszących się do teatru i jego tradycji w formie elementarza, gdzie zebrane definicje odpowiadają literom alfabetu, jaki najmłodsi poznają w początkach swej edukacji.

Ilustracja do artykułu BTL_ABC_okladka.jpg

„Alfabet Teatru” został przygotowany w formie ilustrowanej książki wraz z grą planszową oraz w postaci bezpłatnej aplikacji na smartfony. Aplikacja stwarza możliwość nie tylko obejrzenia wydawnictwa, ale również posłuchania wierszy czytanych przez aktorów BTL: Elizę Krasicką, Marię Jolantę Rogowską, Pawła S. Szymańskiego oraz Adama Zielenieckiego. Za oprawę graficzną projektu i książki odpowiedzialna jest litewska artystka Giedre Brazyte.

Publikacja zawiera także dodatkowe elementy, które mają za zadanie uczyć dzieci poprzez zabawę, m.in. krzyżówkę oraz rebusy sprawdzające znajomość poznanych w książce pojęć teatralnych oraz grę planszową, której bazę stanowi plan budynku BTL. Motywem przewodnim gry jest ucieczka marionetek z Piwnicy Lalek w celu przeżycia przygody. Dzieci będą musiały pomóc im wrócić do ich domu. Gracze będą się poruszać po „teatrze” pionkami – lalkami ze spektakli BTL, pokonując po drodze rozmaite trudności, poznając przejścia podziemne oraz tajemne i magiczne miejsca w teatrze.

Zaproponowane w książce zabawy, jak również gra planszowa mają za zadanie pobudzić wyobraźnię dzieci oraz utrwalić zdobytą z książki wiedzę o teatrze.

W ramach projektu „Alfabet Teatru” zostanie także zrealizowany cykl dodatkowych działań, tj. spotkanie autorskie z Martą Guśniowską, warsztaty plastyczne realizowane przez specjalistów z Pracowni Plastycznych BTL oraz warsztaty teatralne wraz z programem twórczych gier i zabaw inspirowanych wydawnictwem - prowadzone przez aktorów białostockiego teatru – Elizę Krasicką i Łucję Grzeszczyk.

W programie przygotowanych zajęć będą uczestniczyć dzieci Domu Dziecka nr 2, Szkoły  Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 19. Dla niektórych uczniów i wychowanków, będzie to wyjątkowa możliwość poznania teatru - instytucji.

 

Wydawnictwo „Alfabet Teatru” jest już dostępne w formie bezpłatnej, interaktywnej aplikacji na telefony i tablety. 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.btl.alfabetteatru

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook