Dodana: 5 maj 2021 15:23

Zmodyfikowana: 6 maj 2021 08:11

Rusza VII edycja ogólnopolskiego konkursu filmowego „ZABYTKOMANIA”

Tegoroczna odsłona konkursu „ZABYTKOMANIA”, pod hasłem „Przepis na dziedzictwo”, zabiera nas w podróż pełną dawnych smaków, zapomnianych specjałów oraz związanych z nimi historii. Odwiedzamy zabytkowe obiekty, które służyły produkcji żywności, poszukujemy inspiracji w starych książkach kucharskich lub zapiskach w rodzinnych archiwach, a jednocześnie przywołujemy smaki, które królowały na stołach poprzednich pokoleń.

Baner z informacjami dotyczącymi konkursu ZABYTKOMANIA. Więcej informacji w tekście.

Budząca się wokół wiosna zachęca do długich spacerów, smakowania sezonowych potraw i rozwijania filmowych pasji. Na każdym kroku spotykamy dawno niewidziane lokalne zabytki, które pełniły funkcję młynów, browarów czy cukierni. A wraz z nimi wspominamy biesiady przy rodzinnym stole, swojskie produkty zamknięte w babcinym słoiku czy smaki, które pamiętamy z dzieciństwa.

Jeśli interesują Cię „kulinarne” tematy i masz pomył, w jaki sposób zobrazować „przepis na dziedzictwo”, to konkurs ZABYTKOMANIA jest właśnie dla Ciebie! Celem konkursu jest promowanie dóbr kultury, nauki i sztuki – zarówno materialnego, jak i niematerialnego dorobku poprzednich pokoleń – a także upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie.

Do udziału w konkursie można zgłosić się w ramach jednej z trzech grup:

  1. GRUPA I – osoby pomiędzy 13 a 18 rokiem życia.
  2. GRUPA II – osoby powyżej 18 roku życia (amatorsko zajmujące się tworzeniem filmów).
  3. GRUPA III – osoby powyżej 18 roku życia (profesjonalnie zajmujące się tworzeniem filmów).

Dla najlepszych filmów przewidziane są nagrody:

GRUPA I:

I, II, III miejsce – sprzęt multimedialny;

GRUPA II:

I miejsce – 8 tys. zł;

II miejsce – 5 tys. zł;

III miejsce – 2 tys. zł;

GRUPA III:

I miejsce – 12 tys. zł;

II miejsce – 9 tys. zł;

III miejsce – 4 tys. zł.

By wziąć udział w konkursie, należy do dnia 30 czerwca 2021 r. założyć konto użytkownika na stronie www.zabytkomania.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, realizacja konkursu jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Więcej informacji na tej stronie.

Kontakt:

zabytkomania@nid.pl

***

Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, będąca eksperckim i opiniodawczym wsparciem dla Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń poprzez wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie.\

źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

oprac.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook