Pod pająkiem i palmą - konkurs na tradycyjną ozdobę wielkanocną
Ponad 90 prac nadesłanych przez Koła Gospodyń Wiejskich na konkurs „Tradycyjna ozdoba wielkanocna” oceniała w piątek, 8 kwietnia komisja w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Finał konkursu odbędzie w najbliższą środę (13.04).
Wielkanocne palmy, kolorowe pająki, papierowe firanki i zazdrostki, rozmaite w formie i technice jajka, króliki i kurczaki, ale też kartki świąteczne, stroiki na stół oraz figury symbolizujące nadchodzące święta – zostały zaprezentowane członkom komisji w sali Dworu z Bobry Wielkiej w podlaskim muzeum.
Przy ocenie jurorzy brali pod uwagę zarówno estetykę prac, zgodność z tematyką konkursu, ale także zobrazowanie tradycyjnego wzornictwa i historii lokalnych wspólnot.
- Ta palma jest prawdziwie kurpiowska - omawiała jedną z prac Krystyna Kunicka, kierownik Działu Sztuk Plastycznych Podlaskiego Instytutu Kultury. – Ma odpowiednie rozgałęzienia, piękne kwiaty z bibuły, ale też element żywej roślinności i znakomite proporcje.
Z kolei Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej wskazywał, że niewiele w tej edycji konkursu nadesłano pisanek.
– Choć wydawałoby się, że to prawdziwy i oczywisty symbol Wielkanocy – dziwił się, ale jednocześnie cieszył, że gospodynie zaprezentowały aż klika tzw. pająków. – To świąteczna ozdoba domu, który na święta specjalnie dekorowano. Dobrze, że jest przypominana i nadal wykonywana.
W konkursie mogły wziąć udział te Koła Gospodyń Wiejskich, które sformalizowały swoją działalność i są wpisane do Krajowego Rejestru Kół, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji. Miały możliwość zgłoszenia dowolnej liczby ozdób wielkanocnych wykonanych w różnych formach.
Konkursowe prace oceniali: Artur Gaweł - dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Eugeniusz Szpakowski - dyrektor TVP S.A. Oddział w Białymstoku, Krystyna Kunicka - kierownik Działu Sztuk Plastycznych Podlaskiego Instytutu Kultury, Grażyna Kacperczyk-Hryszko – Polskie Radio Białystok, Milena Rogowska – Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP.
Głównym celem przedsięwzięcia organizowanego przez Samorząd Województwa Podlaskiego jest promocja dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego, propagowanie tradycyjnych zwyczajów, wartości i historii lokalnych wspólnot oraz budowanie i wzmacnianie tożsamości lokalnej mieszkańców związanej z Wielkanocą.
Do zwycięzców I, II i III miejsca oraz osób wyróżnionych trafią nagrody rzeczowe.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród już w najbliższą środę, 13 kwietnia.
źródło: Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
oprac.: Paulina Dulewicz