Dodana: 29 czerwiec 2022 12:37

Zmodyfikowana: 29 czerwiec 2022 12:37

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „W moim domu nic się nie marnuje”

Zadaniem uczestników jest opisanie ekopraktyki, przyczyniającej się do ochrony klimatu, którą warto wdrożyć we własnym domu. Do wzięcia udziału w konkursie zaprasza Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach kampanii „Nasz Klimat”. Zgłaszać się można do 22 lipca br. Pierwsza nagroda to 9,5 tys. zł!

Czynność faszerowania pieroga.

Głównym celem konkursu jest popularyzacja właściwych zachowań ekologicznych stosowanych w gospodarstwie domowym oraz zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie indywidualnych działań na rzecz ochrony środowiska.

– To, co dziś modnie nazywamy zero waste, kiedyś kojarzone było ze zwykłą gospodarnością, a prym w tej dziedzinie wiodły dobrze zorganizowane panie domu. Dlatego do udziału w naszym konkursie zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich. Zasady są proste – wystarczy przygotować krótki opis Waszych dobrych praktyk – zachęca Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Co należy zrobić?

Zadaniem uczestników jest opisanie podejmowanych działań, które warto wprowadzić na co dzień w gospodarstwach domowych, aby chronić klimat, np. poprzez oszczędności energii elektrycznej i wody, niemarnowanie żywności. W zgłoszeniu powinno znaleźć się też wyjaśnienie, jakie rezultaty daje stosowana ekopraktyka oraz powody, dla których została wdrożona.

Nagrodzone i wyróżnione w konkursie przykłady zostaną zaprezentowane w e-booku „Domowy Poradnik Ekonawyków”, który będzie opublikowany m.in. na stronie kampanii „Nasz Klimat” www.naszklimat.gov.pl.

Kto jest adresatem konkursu?

Konkurs ma zasięg ogólnopolski i jest skierowany do wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich funkcjonujących na terenie Polski. Najważniejszym warunkiem jest terminowe dostarczenie zgłoszenia (do 22 lipca). Każde Koło Gospodyń Wiejskich może przesłać maksymalnie trzy zgłoszenia. W każdym z nich może zostać opisana jedna ekopraktyka, którą jego członkowie wprowadzają we własnych domach. Do każdej z nich można dodać maksymalnie dwa zdjęcia obrazujące ekopraktykę lub jej upowszechnienie.

Atrakcyjne nagrody dla laureatów

Przy wyborze najlepszych prac, członkowie komisji szczególną uwagę będą zwracać na pięć aspektów:

  • zgodność zgłoszenia z tematyką konkursu,
  • oryginalność ekopraktyki,
  • pozytywny wpływ na klimat,
  • użyteczność i łatwość powszechnego zastosowania ekopraktyki,
  • kreatywność, innowacyjność i wartość poznawczą.

Tytuły laureatów uzyskają trzy najwyżej ocenione prace, a dodatkowo komisja konkursowa przyzna siedem wyróżnień. Zwycięskie zgłoszenia otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe:

  1. miejsce – 9 500 zł,
  2. miejsce – 6 500 zł,
  3. miejsce – 3 000 zł.

Szczegóły oraz regulamin dostępne są na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Paweł Krukowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook