Dodana: 11 lipiec 2022 14:52

Zmodyfikowana: 12 lipiec 2022 12:25

30. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej

To cykliczna impreza promującą literaturę o bogactwie i dorobku kulturowo-historycznym naszego kraju. Jej celem jest wyłonienie najbardziej wartościowych dla branży turystycznej publikacji na rynku księgarskim oraz popularyzacja wydawnictw promujących turystykę i krajoznawstwo w Polsce. Książki zgłaszane do udziału w przeglądzie można przesyłać do 30 września br. Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej została objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego.

Otwarta księga na tle mapy

W ramach przeglądu zaplanowano konkurs na najlepszą książkę krajoznawczą i turystyczną w sześciu kategoriach: albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie oraz opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy, wydawnictwa dla dzieci i informatory krajoznawcze.
Jury oceni je, biorąc pod uwagę walory merytoryczne i poziom edytorski publikacji.
Do konkursu można zgłaszać książki wydane na terenie Polski w latach 2021–2022.

Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej odbyła się w 1987 r. w Białymstoku z inicjatywy działaczy PTTK. Kolejne były organizowane na terenie Wielkopolski. Trzydziesta jubileuszowa edycja jest zatem powrotem do korzeni tej imprezy. Organizatorem 30 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a realizuje je Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku, a gala finałowa konkursu przewidywana jest na Uniwersytecie w Białymstoku

Książki, zgłaszane do udziału w przeglądzie należy przysyłać na adres Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku do dnia 10 września 2022 r. Uroczyste ogłoszenie wyników planowane jest na początek listopada 2022 r. Dodatkowo organizatorzy przewidują wprowadzenie głosowania online na najciekawszą publikację zgłoszoną do udziału w 30 Przeglądzie. Szczegóły oraz formularz zgłoszenia zamieszczone w załączeniu i na stronie www.przegladksiazki.pttk.pl.  

Wydawnictwa zgłoszone do przeglądu będą też promowane w mediach społecznościowych i na stronie internetowej wydarzenia.  

 

źródło: Centralna Biblioteka PTTK im. Kazimierza Kulwiecia
oprac.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook