„Zabytkomania”. Konkurs na najlepszy film dokumentalny lub reportaż
Tematem konkursu, organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, są zabytki, związane z wytwarzaniem żywności, i tradycje kulinarne, Prace mają nawiązywać do hasła „Zabytkomania – Przepis na dziedzictwo”. Można je zgłaszać do 31 sierpnia.
Tegoroczna odsłona konkursu koncentruje się na:
- obiektach zabytkowych, związanym z wytwórstwem żywności, przygotowywaniem, podawaniem i spożywaniem posiłków. Zabytki te to m.in.: zakłady produkcyjne przemysłu spożywczego (np. młyny, browary, piekarnie), jak również przedmioty codziennego użytku będące elementami zastawy stołowej,
- drugim aspektem jest dziedzictwo niematerialne – tradycje kulinarne, kuchnia poprzednich pokoleń, zachowane przepisy, stare książki kucharskie, oryginalne receptury kuchni lokalnej bądź regionalnej.
Do udziału w konkursie można zgłosić się w ramach jednej z trzech grup:
- GRUPA I – osoby pomiędzy 13. a 18. rokiem życia;
- GRUPA II – osoby powyżej 18. roku życia (amatorsko zajmujące się tworzeniem filmów);
- GRUPA III – osoby powyżej 18. roku życia (profesjonalnie zajmujące się tworzeniem filmów).
Dla najlepszych filmów przewidziane są nagrody:
GRUPA I:
I, II, III miejsce – sprzęt multimedialny;
GRUPA II:
I miejsce – 8 tys. zł;
II miejsce – 5 tys. zł;
III miejsce – 2 tys. zł;
GRUPA III:
I miejsce – 12 tys. zł;
II miejsce – 9 tys. zł;
III miejsce – 4 tys. zł.
Aby wziąć udział w konkursie, należy do dnia 31 sierpnia 2021 r. założyć konto użytkownika na stronie www.zabytkomania.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, realizacja konkursu jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Więcej informacji na stronie konkursu
***********
Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, będąca eksperckim i opiniodawczym wsparciem dla Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń poprzez wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie.
źrodlo: Narodowy Instytut Dziedzictwa
red.: Barbara Likowska-Matys