Dodana: 10 lipiec 2020 09:35

Zmodyfikowana: 10 lipiec 2020 09:44

Wybory prezydenckie 2020. Pierwszeństwo m.in. dla seniorów i kobiet w ciąży

W niedzielę (12.07) w dniu II tury wyborów prezydenckich lokale będą otwarte od godz. 7 do 21. Głosowanie odbędzie się w reżimie sanitarnym. Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w pierwszej kolejności. W piątek (10.07) mija również termin składania wniosków o zaświadczenie o prawie do głosowania poza obwodem w urzędzie gminy lub przez internet. Osoby, które zamierzają głosować korespondencyjnie mają czas na złożenie wniosku do 11.07.

Ilustracja do artykułu urna.jfif

Nad bezpiecznym przebiegiem wyborów czuwa Państwowa Komisja Wyborcza. W lokalach wyborczych zostaną zapewnione odpowiednie warunki, żeby wyborcy mogli oddać głos w trosce o własne zdrowie. Przy wejściu będzie stał przygotowany płyn do dezynfekcji rąk. W trakcie głosowania Obwodowa Komisja Wyborcza ma zapewnić dezynfekcję klamek, urn wyborczych, blatów stołów oraz innych powierzchni, które mogą być dotykane przez osoby przebywają w lokalu wyborczym oraz wietrzenie lokalu co godzinę przez 10 minut.

Wyborcy są zobowiązani wejść do lokalu w maseczkach ochronnych. Członek komisji wyborczej poprosi wyborcę o zdjęcie maseczki, by móc go zidentyfikować, a następnie wyda wyborcy kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na prezydenta.

W niedzielę będzie można zagłosować również korespondencyjnie. Kopertę zwrotną wyborca może dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem innej osoby do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym są wpisani do spisu wyborców. Koperty nie można wrzucać samodzielnie do urny wyborczej. Muszą ją otrzymać członkowie komisji wyborczej.

źródło/fot.: Państwowa Komisja Wyborcza

Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook