Dodana: 11 luty 2022 15:01

Zmodyfikowana: 15 luty 2022 08:47

Światowy Dzień Radia – 13 lutego

Informuje i zabawia, przestrzega i pociesza, towarzyszy w każdej chwili dnia – radio. Jego święto obchodzimy od 2012 r. z inicjatywy UNESCO. To wyróżnienie dla najbardziej dostępnego środka przekazu informacji.

Napis: Światowy Dzień Radia. Obok narysowany radioodbiornik.

Historycznie Światowy Dzień Radia upamiętnia rozpoczęcie działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała 1946 r. Z inicjatywą jego ogłoszenia wyszła Academia Española de la Radio w 2010 r. Do dyrektora generalnego UNESCO wniosek trafił w sierpniu 2011 r. Pierwsze obchody z kolei odbyły się w lutym 2012 r.

96 lat minęło

W historii polskiej radiofonii za początkową datę uznaje się dzień, w którym nadano z Warszawy audycję próbną. 1 lutego 1925 r., o godz. 18,  inżynier Roman Rudniewski powiedział po raz pierwszy do mikrofonu:  „Tu próbna stacja radionadawcza PTR” (Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego – dop. red.).

Popularność radia w Polsce nie maleje. Prawie trzy czwarte osób w wieku od 15 do 75 lat codziennie korzysta z tego medium. Tak pokazuje najnowszy raport Komitetu Badań Radiowych. Najczęściej radio towarzyszy nam w samochodzie – kierowcy stanowią niemal 60 proc. wszystkich słuchaczy.

Radiowi ulubieńcy Polaków

Jakie stacje cieszą się największą popularnością? Od kilkunastu lat niezmiennie prym wiedzie RMF FM. W okresie od października do grudnia 2021 r. udział krakowskiej rozgłośni w rynku wyniósł 29,8 proc. Na drugim miejscu, z wynikiem o ponad dwa razy niższym, było Radio ZET. Trzecie miejsce zajęła Jedynka, czwarte – VOX FM. Pierwszą piątkę zamykało Radio TOK FM z niecałymi trzema procentami.

W Białymstoku pierwsze i drugie miejsce pokrywało się z wynikami ogólnokrajowymi. Trzecie pod względem popularności było Polskie Radio Białystok.


źródła: Wikipedia, Komitet Badań Radiowych
oprac.: Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook