Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020 została oficjalnie przyjęta
Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, w skład którego wchodzi Białystok oraz 9 okolicznych gmin, w dniu 12 lutego br. jednomyślnie przyjęło dokument Strategii, stanowiący wymóg formalny odnoszący się do wdrażania instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to zupełnie nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalają cele do osiągniecia i wskazują inwestycje do zrealizowania. Jednym z warunków realizacji ZIT w Polsce jest zawiązanie zinstytucjonalizowanej formy partnerstwa. W BOF przyjęła ona formę Stowarzyszenia, które będzie mogło realizować wspólne przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Stowarzyszenie BOF pełni rolę Instytucji Pośredniczącej (IP) w odniesieniu do zadań związanych z realizacją Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (RPOWP 2014-2020) oraz wdrażania Strategii ZIT BOF.
Przyjęta Strategia ZIT BOF w jasny i precyzyjny sposób przedstawia zdiagnozowane problemy gospodarcze, środowiskowe, klimatyczne, demograficzne i społeczne, które mają wpływ na Białystok i jego obszar funkcjonalny oraz sposoby ich rozwiązania na gruncie operacyjno-wdrożeniowym. Za główne cele rozwoju w Strategii ZIT BOF przyjęto: podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej, rozwój kompetencji do pracy, dążenie do aktywnej integracji społecznej, rozwój gospodarki niskoemisyjnej i ochronę środowiska, zwiększenie dostępności komunikacyjnej oraz integrację strategicznego zarządzania rozwojem BOF.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne stanowią integralną część RPOWP 2014-2020, w ramach którego całkowita alokacja na instrument ZIT wynosi 76 mln euro, co stanowi 6,26% całości budżetu RPOWP 2014-2020.
Nabór wniosków o dofinansowanie odbywać się będzie w trybie pozakonkursowym (dotyczy wyłącznie projektów zidentyfikowanych w Strategii ZIT BOF) oraz w trybie konkursowym. Pierwszy konkurs dedykowany ZIT odnoszący się do Działania 3.3.2 RPOWP 2014-2020 – Stworzenie Centrum Kompetencji BOF ogłoszony zostanie jeszcze w bieżącym miesiącu, natomiast nabór wniosków prowadzony będzie w marcu i kwietniu 2016 r.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.bof.org.pl